Kamera termowizyjna – urządzenie wykorzystujące rozkład temperaturowy obiektów
Kamery termowizyjne to urządzenia, których zadaniem jest rejestracja i odpowiednia wizualizacja rozkładu temperatury na powierzchniach obiektów. Kamery termowizyjne tworzą mapę termalną otoczenia, tzw. termogram. Kamery termowizyjne cechuje duża precyzja pomiaru, są najczęściej modelami przenośnymi, kompaktowych rozmiarów, przeznaczone do pracy terenowej jak i stacjonarnej np.: w pracach laboratoryjnych.
Jak działa kamera termowizyjna w największym skrócie?
Kamery termowizyjne wykorzystują zjawisko, iż każdy otaczający nas obiekt o temperaturze powyżej zera stopni zawsze sam emituje promieniowanie podczerwone. Właśnie to promieniowanie IR wychwytywane jest i rejestrowane przez sensor kamery termowizyjnej. Długości fal są oczywiście różne, bowiem zależą od wielu czynników jak np.: rodzaj ciała emitującego ciepło, powierzchnia obiektu, poziom temperatury itp. Promieniowanie podczerwone zostaje przetworzone w kamerach termowizyjnych na sygnał elektryczny, a następnie na oglądany obraz. Promieniowanie odzwierciedlane przez kamery termowizyjne niesie informacje wartościowe o rozkładzie temperatur na podstawie specjalistycznych modeli i algorytmów matematycznych. Obrazowanie termiczne kamerą może być prowadzone w całkowitej ciemności otoczenia.
Kamery termowizyjne i ich szerokie zastosowanie, np. w budownictwo
Kamery termowizyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są przede wszystkim w branży budowlanej. Dzięki kamerom termowizyjnym możemy przeprowadzać termowizje budynków, która pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w ich konstrukcji. Z użyciem kamer termowizyjnych możemy wykryć rozkłady ciepła, które będą informacją na temat utraty energii, wspomnianych wad konstrukcyjnych czy problemów z siecią wodno-kanalizacyjną itp.
Termowizyjne badania pomagają diagnozować usterki w pracy maszyn
Kamery termowizyjne wykorzystywane są również do dostrzegana i diagnozowania problemów w pracy maszyn i urządzeń. Pomiar może być każdorazowo dokonywany w bezpiecznej dla człowieka odległości.
Możliwości i zalety dobrych jakościowo kamer termowizyjnych
Oferowane obecnie na rynku kamery termowizyjne to wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak chociażby automatyczne ustawianie ostrości, precyzja wychwytująca minimalne różnice temperatur czy wysokiej jakości obraz.
Dostępne na rynku są także kamery termowizyjne o kieszonkowym rozmiarze, które często wykorzystywane są przez specjalistów branży budowlanej. Pomimo niewielkich rozmiarów obrazy termowizyjne rejestrowane są szczegółowo, nawet w obszarach słabo widocznych. Ich dużym atutem jest uzyskiwanie prezentacji obrazu w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem funkcji MSX, czyli wysokiej czułości oraz szerokiego pasma widzenia.
Zarejestrowane obrazy mogą być zapisane bezpośrednio w formacie JPEG i poddane analizie za pomocą dedykowanego oprogramowania.
Kamery termowizyjne sprawdzą się także w branży elektroinstalacyjnej
Zaawansowane kamery termowizyjne to szybka identyfikacja usterek w instalacjach elektrycznych i w systemach mechanicznych. Rozdzielczość obrazu jest wysoka, co w połączeniu z jasnym, czułym i dotykowym wyświetlaczem LCD z interfejsem daje doskonały obraz do analizy.
Nierzadko zaawansowane kamery termowizyjne posiadają możliwość łączności Wi-Fi z urządzeniami mobilnymi.
Zaawansowane technologicznie kamery termowizyjne to także wytrzymałość i ergonomiczność obudowy, wygodny uchwyt typu pistolet, który pozwala na diagnozowanie z dużej odległości, laserowe wspomaganie ustawień ostrości czy dodatkowe funkcje raportowania.
Czy kamery termowizyjne mogą mierzyć temperaturę ciała w dobie pandemii koronawirusa?
Z uwagi na sytuację związaną z pandemią wirusem COVID-19 zapotrzebowanie na taki typ kamer termowizyjnych wzrósł znacząco. Typowe kamery termowizyjne nie są odpowiednie, bowiem często ich precyzja jest na poziomie +/- 8℃, a niektóre kamery dedykowane do detekcji ognia na wysypiskach nawet +/- 20℃.
W przypadku wykrywania podwyższonej temperatury u ludzi potrzebne są specjalistyczne kamery termowizyjne z dużą dokładnością +/-0,5℃ bez modułu kalibrującego (wzornika), lub +/-0,3℃ z wykorzystaniem blackbody.