Kamery przemysłowe IP – wybierz skuteczny monitoring obiektów przemysłowych

Kamery IP są coraz powszechniejsze wśród inwestorów przemysłowych i komercyjnych, a także wśród osób prywatnych. Wszystko za sprawą potrzeby zagwarantowania bezpieczeństwa osób, obiektów, mienia, danych itp., które zyskuje na znaczeniu i wadze istotności. Kamery IP pozwalają – potocznie rzecz ujmując - mieć stały podgląd na dom czy firmę. Kamery IP pozwalają na zbudowanie nowoczesnej sieci monitoringu, która nie tylko będzie monitorować i kontrolować pole detekcji, ale także dostarczać informacji do analizy, chronić obiekt, pełnić funkcje prewencyjne, alarmować oraz archiwizować dane i materiał video.

Czym są kamery przemysłowe IP? Jak je definiujemy?

Kamery IP są unowocześnioną wersją dotychczasowych modeli analogowych. Kamery IP nie wymagają specjalnego okablowania, jak to ma się w przypadku kamer analogowych. Tego typu kamery bazują na tym samym okablowaniu co sieć strukturalna (komputerowa). Kamery IP to swoiste połączenie kamery analogowej służącej rejestracji obrazu z możliwościami komputera i sieci informatycznej. Kamery IP pozwalają na przesyłanie w czasie rzeczywistym. Na rynku dostępne są zarówno kamery IP przewodowe, czyli z okablowaniem, służące telewizji CCTV IP. W tym przypadku w standardzie stosuje się najczęściej skrętki UTP. Kamery tego typu wymagają źródła zasilania i przewodów do transmisji danych. Coraz częściej używane są urządzenia korzystające z technologii zasilania PoE (Power over Ethernet). Dostępne są także popularne modele bezprzewodowe, działające na bazie sygnału WiFi. Tego typu kamery przemysłowe IP można zlokalizować praktycznie wszędzie, nie ma ograniczeń. Warto jednak pamiętać, że kamery przemysłowe IP WiFi wymagają dobrze skonfigurowanej sieci i tym samym bardzo dobrego sygnału dla dobrej jakości obrazu. Warto to sprawdzić przed umiejscowieniem kamery w danej lokalizacji.

Główne zalety kamer przemysłowych IP? Dlaczego są coraz chętniej wybierane przez inwestorów monitoringu i telewizji przemysłowej CCTV

Kamery przemysłowe IP dają możliwość odtwarzania obrazu „na żywo”, na dowolnym sprzęcie, który podłączony jest do sieci internetowej. Zaawansowane kamery przemysłowe IP posiadają wiele zalet i funkcjonalności jak np.:

  • detekcja ruchu (czujnik PIR),
  • dwukierunkowy dźwięk;
  • doskonała widoczność nocna tzw. tryb nocny;
  • szeroki i wąski kąt widzenia;
  • łatwość instalacji i konfiguracji;
  • możliwość zapisu materiału w różnych formatach;
  • wiele możliwości przechowywania plików: karta pamięci, dysk twardy czy usługa chmury i inne.

Najpopularniejsze rodzaje kamer przemysłowych IP

Rynek technologiczny prezentuje wiele rodzajów kamer, które najogólniej możemy podzielić na następujące grupy kamer:

  • kamery kopułowe – używane są najczęściej w pomieszczeniach, o estetycznym wyglądzie, bardzo łatwo je wtopić we wnętrze, obiektyw uniemożliwia zlokalizowanie w którą stronę jest zwrócony;
  • kamery kompaktowe – do zastosowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, z wymienną optyką, bardzo uniwersalne;
  • kamery obrotowe – z programowalną trasą obrotu kamery;
  • kamery z promiennikiem IR – z systemem podczerwieni dla dobrego funkcjonowania kamery w ciemności;
  • kamery IP zewnętrzne – wyjątkowo szczelne i odporne na trudne warunki atmosferyczne, czasem też wandaloodporne;
  • kamery IP wewnętrzne - używane wewnątrz pomieszczeń, bardziej dyskretne.

Zobacz także: