Kamery dualne – nowa jakość technologiczna
Kamery dualne to urządzenia do monitoringu przemysłowego, które wkroczyły na zdecydowanie wyższy poziom zaawansowania technologicznego i dostępnych funkcjonalności.
Rozwój w zakresie telewizji przemysłowej CCTV sprawił, że wzrosło zapotrzebowanie i technologiczny „apetyt” na coraz to lepszą jakość obrazu, jego większą szczegółowość. Wysoka rozdzielczość obrazowania dualnych kamer i ich możliwości przetwarzania obrazu sprawiają, że proces rejestracji obrazu, weryfikacji oraz identyfikacji obiektów jest skuteczniejszy.
Dualne kamery w monitoringu – czym się wyróżniają od standardowych?
Kamery dualne megapikselowe to przede wszystkim urządzenia sieciowe pracujące w nowoczesnych systemach CCTV opartego na sieciach komputerowych IP. Ich charakterystyczną cechą jest posiadanie dwóch procesorów przetwarzania obrazu. Kamery dualne w zależności od warunków otoczenia przetwarzają obraz w kolorze w wysokiej rozdzielczości lub w trybie czarno-białym,
Dualne kamery to więc dwa obiektywy łączące zazwyczaj obrazowanie kolorowe w rozdzielczości Full HD z obrazem termicznym. Dualne kamery to swoiste połączenie możliwości normalnych kamer monitoringu IP ze standardowymi kamerami termowizyjnymi w jednej obudowie.
Dualna kamera i jej praca w dwóch trybach
Kamery dualne to praca w dwóch trybach: kolorowym i monochromatycznym – w zależności od warunków pracy. W trybie koloru na przetwornik najczęściej nasuwany jest specjalny filtr, zapobiegający zakłóceniu barw rzeczywistych przez podczerwień. Z kolei w trybie monochromatycznym filtr ten jest automatycznie odsuwany, tak aby kamera dualna mogła pracować w podczerwieni – w sytuacji konieczności tzw. „nocnego widzenia” kamery. W trybie monochromatycznym kamera dualna uruchamia wysoką czułość, dzięki czemu rejestrowany obraz jest wyraźny i czytelny nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
Kamery dualne dostępne na rynku to szeroka oferta możliwości funkcyjnych i zróżnicowanych parametrów. Kamery dualne wysokiej jakości zapewniają wyraźny obraz, rzeczywiste barwy i ostre kontury w kolorze oraz skuteczną detekcję temperaturową w warunkach całkowitej ciemności.
Dodatkowe funkcjonalności kamer dualnych?
Przykładowo dualne kamery mogą zapewnić szczegóły obrazu nieuchwytne dla standardowych kamer IP i termowizyjnych. Mogą posiadać dodatkowe moduły pozwalające na detekcję intruza, wykrycie przekroczenia ustalonych granic czy strefy kontrolnej. Doceniana przez użytkowników jest również funkcja regulacji ostrości w kamerach dualnych.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są kamery dualne?
Kamery dualne przede wszystkim znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest ich praca i ochrona przez całą dobę, niezależnie od warunków atmosferycznych, gdzie wymagana jest detekcja obiektów bardzo oddalonych nawet w całkowitej ciemności. Kamery dualne dedykowane i rekomendowane są zwłaszcza do monitoringu portów, rafinerii, obszarów zalesionych, jednostek wojskowych, lotnisk oraz wszystkich innych bardzo wymagających miejsc.