Światłowody DAC do bezpośredniego zakopywania w ziemi

Kabel DAC (ang. Direct Access Cable) jest lekkim kablem dielektrycznym z centralną tubą, przeznaczonym do bezpośredniego zakopania w ziemi. Ze względu na specyfikę jest powszechnie wykorzystywany jako rozwiązanie dostępowe sieci FTTH. Bardzo lekka konstrukcja i niewielka średnica kabla oraz mały promień gięcia stanowią główne cechy mające wpływ na łatwość instalacji.

Konstrukcja kabli światłowodowych DAC

Kable DAC oferowane są w zakresie pojemności od 2 do 12 włókien; każde z dostępnych pojemności posiada średnicę 5.9 mm. Powłoka zewnętrzna wykonana jest z polipropylenu w charakterystycznym kolorze pomarańczowymi pozostaje odporna na promieniowanie UV. Włókna światłowodowe prowadzone są w centralnej tubie otoczonej warstwą wzmacniających włókien aramidowych. W swojej budowie kabel posiada zabezpieczenia przed przenikaniem wzdłużnym wody. Jest wytrzymały na zgniatanie oraz rozciąganie. Element usztywniający zastosowany w powłoce zewnętrznej gwarantuje zginanie kabla tylko w jednej płaszczyźnie. Konstrukcja oraz zastosowane materiały gwarantują możliwość stripowania kabla na długości około 1 m, co jest kluczowym aspektem dla czasu instalacji tego kabla.

Przekrój kabla DAC

  1. Włókna światłowodowe
  2. Centralna tuba
  3. Wzmocnienie
  4. Element usztywniający
  5. Powłoka zewnętrzna PP/PE (polipropylenowa/polietylenowa)

 

Światłowody do kanalizacji tradycyjnej - kable zewnętrzne niewzmocnione

Kabel światłowodowy jednodomowy zewnętrzny A-DQ(ZN)2Y (Z-XOTKtsd) przeznaczony jest do instalacji metodami mechanicznymi (zaciąganie) oraz pneumatycznymi (wdmuchiwanie) w standardowych rurach HDPE.

Przekrój kabla niewzmocnionego 2Y

  1. Centralny element wzmacniający (FRP)
  2. Luźna tuba wypełniona włóknami
  3. Ochrona przed wzdłużnym przenikaniem wilgoci w postaci pęczniejących włókien absorbujących wodę.
  4. Taśma separująca
  5. Ochrona przed wzdłużnym przenikaniem wilgoci w postaci taśmy pęczniejącej absorbującej wodę
  6. Powłoka zewnętrzna HDPE

Kable światłowodowe do kanalizacji tradycyjnej - kable zewnętrzne wzmocnione

Kabel światłowodowy jednodomowy zewnętrzny A-DQ(ZN)B2Y (Z-XOTKtsdD) przeznaczony jest do instalacji metodami mechanicznymi (zaciąganie) oraz pneumatycznymi (wdmuchiwanie) – podobnie jak kabel niewzmocniony - w odróżnieniu od niego charakteryzuje się większą wytrzymałością. Wytrzymałość w głównej mierze związana jest z kolejnym elementem znajdującym się w konstrukcji kabla – włóknami szklanymi. Powodują one wzrost wytrzymałości kabla na rozciągania (co do zasady) – dodatkowo dodanie ich do konstrukcji powoduje, że dany kabel uzyskuje status gryzoniodporności (roden protected – RP).

Przekrój światłowodu B2Y

  1. Centralny element wzmacniający (FRP)
  2. Luźna tuba wypełniona włóknami
  3. Ochrona przed wzdłużnym przenikaniem wilgoci w postaci pęczniejących włókien absorbujących wodę
  4. Taśma separująca
  5. Ochrona przed wzdłużnym przenikaniem wilgoci w postaci taśmy pęczniejącej absorbującej wodę
  6. Ochrona przeciwgryzoniowa, wzmocnienie z włókna szklanego
  7. Powłoka zewnętrzna PE(polietylenowa)

Kable światłowodowe stosowane w systemie mikrokanalizacji

Kabel do sieci dostępowej

Stosowany w sieci dostępowej zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej (przy zastosowaniu rurek FR LSOH). Instalacja światłowodu może odbywać się metodami pneumatycznymi (wdmuchiwanie) do mikrorurek o średnicy wewnętrznej od 3.5 mm dla pojemności 2-12 włókien oraz od 3.8 mm dla pojemności 24 włókien.

Przekrój światłowodu MUC

  1. Włókno światłowodowe
  2. Wypełnienie żelem
  3. Tuba centralna
  4. Wzmocnienie z włókna aramidowego
  5. Powłoka zewnętrzna PA (poliamidowa)

Jak widać w powyższej konstrukcji powłoka kabla światłowodowego została wykonana z innego materiału niż standardy stosowany w kanalizacji teletechnicznej. Wynika to z faktu, że poliamid charakteryzuje się niższym współczynnikiem tarcia co powoduje, że kabel wdmuchuje się szybciej oraz można go wdmuchnąć na większą odległość niż standardowe kabla podobnych konstrukcji wykonane z polietylenu.

Kabel światłowodowe do sieci szkieletowej – LTMC

Konstrukcji kabli LTMC

Kable światłowodowe LTMC występują w dwóch grupach różniących się materiałem powłoki zewnętrznej – standardowo jako kable w powłoce DPE (ang. High-density polyethylene) lub w wykonaniu specjalnym w powłoce PA (and. Polyamide).

Cechą która wyróżnia te kable światłowody to ich niewielka średnica, cieńka powłoka zewnętrzna(0.4mm-0.5mm), niższa wytrzymałość niż kabli 2Y/B2Y, cieńsze tuby niż te spotykane w kablach do kanalizacji tradycyjnej. Mikrokable przeznaczone są do instalacji zewnętrznej gdzie instalacja może odbywać się metodami pneumatycznymi (wdmuchiwanie) do mikrorurek o średnicy wewnętrznej 8 mm (12 do 144J), 10 mm (12 do 216J), 12 mm (96 do 288J) oraz 14 mm (144 do 288J) - rekomendowane pojemności kabli do wewnętrznych średnic mikrorur.

Przekrój kabla LTMC

  1. Centralny element wzmacniający (FRP)
  2. Luźna tuba wypełniona włóknami
  3. Ochrona przed wzdłużnym przenikaniem wilgoci w postaci pęczniejących włókien absorbujących wodę
  4. Taśma separująca
  5. Wzmocnienie kabla w postaci taśm aramidowych
  6. Powłoka zewnętrzna  PE/PA (polietylen/poliamid)

Średnica światłowodu LTMC

Parametr średnicy mikrokabli ma podstawowe znaczenie w ich doborze do średnicy mikrorur stosowanych w danym projekcie. Kable światłowodowe LTMC produkowane są w szerokim zakresie pojemności i różnych typach konstrukcji (tuby 12-włóknowe i 24-włóknowe), używa się w nich  standardowe włókna o średnicy 250 µm oraz o  średnicy 200 µm. Dzięki stosowaniu włókna o mniejszej średnicy możliwe jest zredukowanie mniejszej średnicy tuby, co w konsekwencji powoduje obniżenie średnicy samego mikrokabla oraz pozwala na uzyskanie większej pojemności kabla (dzięki czemu np. do mikrorur o śr. wew. 8mm można na dzisiaj stosować kabla 144J w konstrukcji 12x12). W przypadku spawania włókien 200 µm używa się dokładnie tych standardowych stripperów oraz spawarek światłowodowych co przy włóknach 250µm. Na poniższym rysunku zaprezentowano różnice pomiędzy tymi dwoma włóknami.

  1. Warstwa ochronna II
  2. Warstwa ochronna I
  3. Pokrycie pierwotne
  4. Rdzeń

W przypadku włókien 200µm skład najważniejszego elementu włókna światłowodowego (tj. rdzenia) pozostaje identyczny jak w przypadku standardowych włókien o średnicach 250 µm. Tym samym oba włókna są ze sobą w pełni kompatybilne.

Zobacz film poniżej!