Kable miedziane do systemów zabezpieczeń – podział kabli na bazie standardu EIA/TIA
Kable miedziane do instalacji systemów zabezpieczeń to zarówno kable koncentryczne starszej generacji, popularnie stosowane kable typu skrętka oraz pozostałe kable do przyłączenia urządzeń w dziedzinie zabezpieczeń.
Kable miedziane typu skrętka (czteroparowe) według obowiązujących standardów dzielimy na kilka grup (kategorii) według ich przydatności do transmisji danych. Wyróżniamy następujące kategorie kabli miedzianych od kategorii 1 do 7, przy czym większość nowych instalacji wykonywanych jest w standardzie CAT 5 lub udoskonalonej jej wersji CAT 5e, a także w jeszcze wyższych CAT 6 i 7.
Kable miedziane stosowane do systemów zabezpieczeń to zazwyczaj kable wyższej kategorii, które przeznaczone są przede wszystkim do instalacji wewnątrz, ale też na zewnątrz obiektów budowlanych. Kable tej kategorii są dedykowane także do instalacji sieci komputerowych, sieci telefonicznych, ale również do omawianych systemów zabezpieczeń jak telewizja dozorowa CCTV.
W zależności od jakości przesyłanego obrazu z kamer do rejestratora oraz w zależności od typu kamery np.: 8 K czy HDMI dobieramy odpowiednie okablowanie miedziane i jego kategorię. Dla przykładu dla kamer analogowych starszej generacji wystarczające są kable koncentryczne. W nowszych instalacjach opartych o kamery typu IP stosuje się kable miedziane kategorii odpowiedniej dla danego modelu kamery.
Charakterystyka wybranych kategorii kabli miedzianych do systemów zabezpieczeń
Kabel miedziany kategorii 5 (CAT 5): jest to albo nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), a także może to być foliowana skrętka (ScTP). Kable przeznaczone do transmisji danych w paśmie do 100 MHz, ich przepływowość to do 1 Gbit/s. Kable te dodatkowo mogą być oferowane w różnej osłonie – w zależności od klasy reakcji na ogień.
Kabel miedziany kategorii 5e (CAT 5e): jest to nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (ScTP). Kable podobnie jak powyższe przeznaczone do przenoszenia danych w paśmie do 100 MHz i z przepływnością do 1 Gbit/s. W odróżnieniu jednak od niżej kategorii 5, w tym przypadku poprawiono działanie kilku parametrów jak: parametry związane z FEXT, NEXT, tłumieniem i RL (Return Loss).
Kabel miedziany kategorii 6 (CAT 6): jest to nieekranowana skrętka (UTP), bądź ekranowana skrętka (STP), a także foliowana skrętka (ScTP), które służą przekazywaniu danych w paśmie – tym razem - do 250 MHz oraz ze zwiększoną przepływnością do 10 Gbit/s.
Kabel miedziany kategorii 7 (CAT 7): ekranowana skrętka (STP), bądź foliowana skrętka (ScTP) do przenoszenia danych w paśmie do 600 MHz.
Cechy dobrych jakościowo kabli miedzianych do systemów zabezpieczeń
Kable miedziane do systemów zabezpieczeń powinny cechować się m.in.:
- spełnieniem wymagań definiowanych w standardach międzynarodowych ANSI/TIA 568, ISO/IEC 11801 i EN 50173;
- odpornością na promieniowanie UV;
- odpowiednim przetestowaniem;
- właściwym zabezpieczeniem - dobrze gdy jest to kabel żelowany, w odpowiedniej osłonie.
Wybór pomiędzy kablami miedzianymi ekranowanymi czy nieekranowymi zależy od ilości zakłóceń elektromagnetycznych w danej lokalizacji. Pamiętajmy, że kabel miedziany ekranowy, foliowany to kabel zapobiegający interferencją, przez co przesłuch jest zdecydowanie na lepszym poziomie.
Zobacz także: