Kable instalacyjne w okablowaniu strukturalnym
Kable instalacyjne w okablowaniu strukturalnym to sedno całej instalacji. Są to kable wykonane z 4 par przewodów skręconych wzajemnie ze sobą, wykonane z czystej miedzi. Do izolacji żył wykorzystywane są specjalne tworzywa o podwyższonej gęstości oraz wysoka izolacja dielektryczna. Często możemy spotkać się z określeniem kabli instalacyjnych jako skrętki komputerowe. Istotą kabli instalacyjnych w okablowaniu strukturalnym jest przesył danych i tworzenie efektywnych połączeń przewodowych w rozbudowanych instalacjach teleinformatycznych. Kable instalacyjne w okablowaniu strukturalnym różnią się m.in.: konstrukcją, powłoką, jakością zastosowanej miedzi, przepustowością, technologią ekranów, przesłuchami, a tym samym transmisją danych.
Kable instalacyjne w okablowaniu strukturalnym – nieekranowe czy ekranowe? Które wybrać?
Kable instalacyjne w okablowaniu strukturalnym można podzielić na kategorie: ekranowe i nieekranowe. Wyróżniamy też ich określone normą kategorie np.: najczęściej stosowane 5e, 6, 6A i 7. Poszczególne poziomy (kategorie) kabli instalacyjnych to różne częstotliwości przenoszonych sygnałów, różna maksymalna szybkość transmisji danych w bitach na sekundę.
Powstaje pytanie, czym się różnią kable ekranowe od nieekranowanych?
Otóż kable instalacyjne ekranowe (STP) to kable z ekranem chroniącym przewody sygnałowe przed zniekształceniem sygnału. Zastosowanie tego typu technologii kabla instalacyjnego zwiększa jego siłę i tym samym jakość transmisji sygnału. Kable ekranowe są często już zakończone, mniej sztywne niż te nieekranowane.
Kable nieekranowane to kable, w których nie zastosowano wspomnianego ekranu, pomimo tego nadal często są wykorzystywane w sieciach informatycznych i telefonicznych. Określane powszechnie jako U/UPT.
Podsumowując, przy okablowaniu strukturalnym najczęściej zastosowanie znajdują nieekranowe pary skrętek UPT. Kable ekranowe zaś wykorzystywane są, gdy istnieje wysokie ryzyko zakłóceń elektromagnetycznych, bądź instalacja z określonych przyczyn uznana jest za wymagającą wysokiego stopnia niezawodności.
Zobacz również: