Jakie są rodzaje kamer przemysłowych?
Współczesne wymogi i oczekiwania stawiają monitoringowi coraz to bardziej zaawansowane zadania. Wskutek tego kamery przemysłowe dedykowane do telewizji CCTV prezentują coraz to lepsze parametry jakościowe oraz więcej dodatkowych opcji i funkcjonalności. Głównym rozróżnieniem kamer przemysłowych pozostaje jednak nadal technologia: analogowa versus cyfrowa.
Typowych kamer analogowych w zasadzie już się nie stosuje. Zastąpiły je kamery, które dają wyższą jakość obrazu, ale pozwalają zachować „stare” okablowanie, bez konieczności jego wymiany. Są to kamery przemysłowe typu AHD (Analog High Definition), HDTVI (High Definition Transport Video Interface) czy HDCVI (High Definition Composite Video Interface). Kamery przemysłowe hybrydowe tego rodzaju zapewniają wyższą jakość rejestrowanego obrazu w formacie rozdzielczości HD, FULL HD do nawet 4K, ale w oparciu nadal o przewody koncentryczne, czy typu „skrętka”. Inwestycja w nowszy monitoring nie wymaga ingerencji w okablowanie, dzięki temu jest tańsza.
W miejsce analogowych kamer przemysłowych wchodzą na szeroką skalę kamery cyfrowe, czyli kamery IP. Tego typu kamery opierają się na łączach teleinformatycznych i sieciach komputerowych. Sygnał może być przewodowy albo bezprzewodowy. Wymagają one odpowiedniego okablowania i projektu sieci.
Podział kamer przemysłowych ze względu na ich budowę i ogólną konstrukcję
Najczęściej wykorzystywanym rodzajem kamery przemysłowej są kamery tubowe, typu bullet. Kamery te mają cylindryczną, tubową budowę, na jednym z końców znajduje się obiektyw. Należy mieć świadomość, że są to kamery skierowane w określonym kierunku. Najczęściej wykorzystywane do monitoringu na otwartym terenie, na dużych dystansach.
Kolejnym rodzajem kamery przemysłowej są kamery kopułkowe o półkolistym kształcie. Tego typu kamery zazwyczaj mają nieduże rozmiary i są bardzo dyskretne w swojej pracy. Najczęściej montowane wewnątrz obiektów, tuż pod sufitem.
Kamery przemysłowe o kącie widzenia 360 stopni to kamery szybkoobrotowe, z ruchem we wszystkich kierunkach i funkcją zoom.
Często wykorzystywanym typem kamery przemysłowej obrotowej jest kamera PTZ (pan-tilt-zoom). Kamerą tą można sterować horyzontalnie, wertykalnie oraz wykorzystując zbliżenie optyczne – zoom. Może to być regulacja manualna lub zaprogramowana.
Kamery z kompaktową obudową to kamery typu box. Charakteryzują się prostokątnym kształtem, najczęściej montowane w dodatkowej obudowie. Kamery te najczęściej posiadają wyłącznie złącze na obiektyw, który dobiera się osobno.
Jakie wyróżniamy kamery specjalnego przeznaczenia?
Poza standardowymi funkcjonalnościami kamer są także te specjalne, nietypowe. Możemy na przykład zdecydować się na kamery o charakterze przemysłowym:
- z autotrackingiem, czyli funkcją śledzenia przemieszczania się obiektu;
- z czujnikami ruchu i zmierzchu;
- w wersji mini;
- wandaloodporne – o podwyższonej odporności;
- termowizyjne – oparte na wykrywaniu temperatur obiektów;
- z funkcją dzień/noc – możliwość nagrywania wysokiej jakości obrazów nawet po zmroku, w kompletnej ciemności.;
- o wysokich rozdzielczościach – dla wymagających szczegółowości zapisów.
Sprawdź również: