Jaki słup do światłowodu?

Słup do światłowodu związany jest z naziemną techniką instalacji sieci światłowodowej. Mapa światłowodów z roku na rok zagęszcza się i operatorzy wychodzą ze swoją ofertą coraz dalej od miejskich terenów. Światłowód zaczyna docierać do gmin, terenów pozamiejskich, wsi.

Nierzadko, aby doprowadzić światłowód do budynku, do posesji należy podwiesić go nad ziemią. Warto w tym zakresie wejść w kontakt z technikami oraz montażystami operatora, którzy z pewnością w tym zakresie doradzą.

Jaki słup do światłowodu stosowany jest najczęściej?

Czasem wykorzystywany jest słup zwykły drewniany, bezpośrednio do ziemi, bez szczudła betonowego, odpowiednio wkopany, gdzieś na co najmniej 1,3 metra głębokości. Nierzadko wykorzystuje się do światłowodu rury stalowe ocynkowane czy lakierowane. Najczęściej na terenie budynku, posesji, gdzie doprowadzany jest światłowód wystarczą dwa słupy o około 2 cali i 3 metrach wysokości.

Słupy do światłowodów i ich rola

Słupy praktycznie nie przenoszą żadnych obciążeń - podtrzymują tylko przewód, więc w zupełności wystarczą wspomniane powyżej. Na rury nakłada się najczęściej kapturki, tak aby woda nie spływała do środka. Niektóre słupy stalowe są fabrycznie lakierowane i nie wymagają już żadnego malowania. Przy każdym słupie pod światłowód bardzo istotne jest jego stabilne osadzenie w betonowym fundamencie.

Jaki słup do światłowodu? Postaw na słup teletechniczny kompozytowy

Alternatywą dla słupów drewnianych, rur stalowych i słupów betonowych - warty uwagi - jest słup kompozytowy. Jego głównym walorem jest lekka konstrukcja. Słup kompozytowy jest pusty w środku, co daje możliwości poprowadzenia wewnątrz kabli czy zlokalizowanie nadajników. Niska waga słupów kompozytowych to także łatwość montażu (bez użycia ciężkich maszyn i sprzętów), a także komfort transportowania.

Dodatkowo słupy kompozytowe wykorzystywane w światłowodach to wysoka ich żywotność (nawet 40 lat), brak konieczności konserwacji w czasie eksploatacji oraz certyfikowane i dobrej jakości materiały wytworzenia.

Słup kompozytowy dla potrzeb światłowodów nie koroduje, łatwo transportuje się go nawet w trudnodostępne miejsca, odporny jest na przenikanie cieczy, przyjazny dla środowiska (w 100% przetwarzalny) oraz estetyczny w swym wyglądzie.

W wielu przypadkach mamy możliwość zamówienia słupa kompozytowego do podwieszenia światłowodów, już z wykonanymi otworami, pod indywidualne zamówienie. Słupy kompozytowe to więc bardzo wiele korzyści.

Sprawdź także: