Jaki rodzaj sygnału jest wykorzystywany w światłowodach?

Światłowody to technologia teraźniejszości i przyszłości. Jest to technologia transmisji danych za pomocą przewodów, ale nie miedzianych i nie poprzez sygnał elektryczny. Sygnał, który wykorzystywany jest w światłowodach to fala świetlna, a przewód miedziany zastąpiony jest specjalnym przewodem z włóknem szklanym w samym jego „sercu”. W światłowodach dochodzi do przewodzenia światła i tym samym szybkiej transmisji danych. Światło niejako zostaje „uwięzione” w przewodach optycznych. Nie mamy tu więc do czynienia z falą elektryczną a z sygnałem optycznym (świetlnym).

Z czego składa się przewód służący przesyłowi sygnału świetlnego?

Przewód światłowodowy niosący sygnał świetlny składa się z rdzenia, który wykonany jest najczęściej ze szkła lub innego tworzywa przewodzącego światło. Rdzeń otoczony jest tzw. płaszczem, który nie przepuszcza światła na zewnątrz. Jego tworzywo wykonania ma współczynnik załamania światła mniejszy od wartości tego współczynnika w rdzeniu. Dzięki tej zależności promień świetlny utrzymywany jest we rdzeniu, gdyż promień odbija się od płaszczyzny styku szkła z płaszczem w wyniku całkowitego wewnętrznego odbicia i dalej biegnie w rdzeniu, aż do przeciwległej ścianki, tak aby proces ponownie się powtórzył. Całość otoczona jest warstwami ochronnymi, zapewniającymi odporność światłowodu (zewnętrzna izolacja ochronna PCV).

Jak działa przesył sygnału w światłowodach?

Jak już wspomnieliśmy sygnałem jest cyfrowa informacja płynąca w postaci światła widzialnego – fala elektromagnetyczna. Informacja cyfrowa przekształcana jest w światło poprzez laser z odpowiednio modulowaną falą światła.

Zalety sygnału świetlnego w technologii światłowodowej

Najważniejsze zalety to:

  • transmisja ogromnej ilości danych (czyli ogromna pojemność informacyjna);
  • duże prędkości przesyłu;
  • dalekie zasięgi i niskie straty na dużych dystansach;
  • brak emisji zewnętrznego pola elektromagnetycznego i innych zakłóceń;
  • bardzo dobre zabezpieczenie danych przesyłu przed podsłuchami;
  • wysoka jakość przesyłanej informacji;
  • duży poziom bezpieczeństwa w eksploatacji;
  • nieznaczne zjawisko tłumienia i inne.

Zobacz także inne wpisy: