Jaki kabel do podłączenia światłowodu?

Światłowód to najbardziej pożądana technologia przesyłu danych. Nazywamy ją często łączem FTTH, czyli Fiber To The Home. Jest to najefektywniejszy z dostępnych przesył danych, zapewniający nam błyskawiczny i stabilny Internet – bez zakłóceń i przerw w dostawie, oraz z dużą prędkością. W technologii światłowodowej wykorzystuje się przewody światłowodowe, czyli takie, których rdzeń wykonany jest z włókna szklanego i zapewniają dużą przepustowość danych – nawet do 1 Gb/s. Umożliwiają one przesył wiązki światła laserowego. Są całkowicie różne od tradycyjnych kabli miedzianych.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem Internetu światłowodowego w swoim domu, to pojawia się pytanie: Jaki kabel sieciowy do routera będzie najlepszy? Poniżej podpowiadamy.

Który kabel sieciowy do podłączenia światłowodu wybrać?

W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru odpowiedniego routera, z portem WAN w postaci gniazda RJ45, z opcją podpięcia skrętki komputerowej. Umożliwi nam to uzyskanie połączenia o największej przepustowości dla Internetu domowego.

Do podłączenia światłowodu w domu używamy kabla sieciowego RJ45, nigdy nie kabla telefonicznego RJ11. Dzięki niemu możemy podłączyć urządzenia takie jak: router, komputer, serwer, telewizor, konsolę do Internetu oraz lokalnej sieci. Jest to kabel typu skrętka komputerowa, miedziany, który pozwala przesyłać dane pomiędzy urządzeniami.

Na co zwrócić uwagę wybierając kabel do podłączenia światłowodu w domu?

Kable typu skrętka różnią się rodzajem oraz kategorią. Jeśli decydujemy się na użytek Internetu wewnątrz pomieszczeń domowych, wystarczająca okaże się skrętka nieekranowa, najtańsza i najpopularniejsza – kabel UTP. Dla sieci wymagających większego bezpieczeństwa pozostawmy na kable częściowo ekranowane, czyli FTP. Kable całkowicie ekranowane STP wykorzystywane są w miejscach z dużym wpływem elektromagnetycznym, np.: w przemyśle.

Jaką kategorię kabla do podłączenia światłowodu wybrać?

Kategorie kabli typu skrętka dotyczą normy europejskiej EN 50173. Wybór rodzaju wpływa wprost na przepustowość i osiągi połączenia z światłowodem.

Najczęściej stosowane obecnie kategorie to:

  • kategoria 5e – 10/100 Mb/s – grubość 0,51 mm, częstotliwość do 100MHz, prędkość do 1 Gb/s (1000Base-T na odległość do 100m;
  • kategoria 6 – 100/1000 Mb/s; grubość 0,585 mm, częstotliwość do 250MHz, prędkość do 10 Gb/s (1000Base-T na odległość do 100m);
  • kategoria 6a – 10Gb/s; grubość 0,585 mm, częstotliwość do 500MHz, prędkość do 10 Gb/s (10GBase-T na odległość do 100m);
  • kategoria 7 – 10 Gb/s; częstotliwość do 600MHz, prędkość do 10 Gb/s;
  • kategoria 8 – 40 Gb/s; częstotliwość do 1GHz, prędkość do 40 Gb/s.

Rekomendujemy, aby zdecydować się na kategorię 6 (lub bardziej przyszłościowo 6A), która bez problemu i niezależnie od odległości pozwoli wykorzystać łączność 1Gb/s (a takie właśnie porty najczęściej znajdują się w urządzeniach, jakie mamy w swoich domach). Wyższe kategorie mają profesjonalne zastosowanie, nie domowe.

Zobacz również inne wpisy: