Jaki jest najszybszy światłowód w Polce? Jakie są jego możliwości?
Dostęp do światłowodów staje się coraz powszechniejszy. Sieć światłowodów w Polce staje się gęstsza oraz widoczna jest ekspansja operatorów poza tereny miejskie. To jednak wciąż wiele lokalizacji do których światłowód nie dotarł.
Popularność i zwiększona dostępność światłowodów skłoniła operatorów, aby prezentować swoje wyniki pomiarów i możliwości oferowanego łącza światłowodowego. Również po stronie użytkowników pojawiło się zwiększone zainteresowanie, tym jak kształtują się pomiary światłowodów w Polsce.
Jeden z popularnych serwisów „Speedtest” postanowił publikować regularnie – miesięcznie – ranking możliwości światłowodowych poszczególnych operatorów. Dotyczy to zarówno łączy konsumenckich jak i biznesowych. Jest to doskonały sposób na śledzenie jak szybki jest światłowód w Polsce.
Wyniki rankingu publikowane są na stronie portalu i zawierają następujące dane:
- miejsce w rankingu;
- nazwa operatora;
- maksymalne prędkości pobierania w Mb/s;
- maksymalne prędkości wysyłania w Mb/s;
- PING w ms;
- liczba przeprowadzonych testów, na których oparte są wyniki rankingu.
W grudniu 2022 roku największe prędkości pobierania to 255,5 Mb/S i kolejno: 234,8, 233,9 i 218,8 m/s.
Jaki jest najszybszy światłowód na świecie?
Najszybszy światłowód na świecie to światłowód MAREA, liczący 6,6 tysiąca kilometra i biegnący po dnie Atlantyku. Łączy on Amerykę Północną z Europą. Światłowód ten należy do Microsoftu, Facebooka oraz operatora Telxius. Teoretyczna pojemność kabla światłowodowego to 160 Tbit/s, choć jeszcze nie udało się nikomu osiągnąć takiej prędkości. Nie tak dawno operator Marea poinformował, że padł rekord szybkości przesyłu danych na świecie. Dotyczy to oczywiście omawianego światłowodu MAREA. Za pośrednictwem tego atlantyckiego łącza światłowodowego przesłano dane z przędnością 23,2 Tbit/s. Jest to obecnie najszybsza prędkość na świecie. Prędkość o 30% wyższa od wcześniejszego rekordu na poziomie 20 Tbit/s.
Sprawdź również inne wpisy: