Jaki jest cel stosowania telewizyjnych systemów dozorowych?
System telewizji dozorowej zwany z ang. CCTV, czyli Closed Circuit Television to najczęstszy środek prewencyjny, zapewnienia i utrzymania bezpieczeństwa na danym obszarze działania. Jest to system współzależnych i współdziałających urządzeń, których celem jest kontrola i obserwacja pola detekcji wraz z zapisem obrazu i możliwością jego późniejszego odtwarzania. System telewizji dozorowej daje olbrzymie możliwości przesyłania obrazów do punktów kontrolnych, centrów nadzoru oraz odpowiedniej obróbki komputerowej odebranego sygnału wizyjnego. Telewizyjny system dozorowy to też możliwość oglądania w czasie rzeczywistym monitorowanego terenu oraz nierzadko współdziałanie z innymi systemami bezpieczeństwa np.: z systemem alarmowania. Telewizyjny system dozorowy CCTV to zespół urządzeń takich jak: kamery, rejestratory, monitory, klawiatury sterujące, odpowiednie okablowanie i zasilanie oraz urządzenia peryferyjne i dodatkowe: routery, switche, konwertery itp.
Główne cele stosowania telewizyjnych systemów dozorowych?
Współczesne telewizyjne systemy dozorowe umożliwiają podgląd obrazów z miejsc detekcji w różnych warunkach oświetleniowych – nawet po zmroku (czujnik zmierzchu), ale także nierzadko automatyczne wykrywanie ruchu w dozorowanym obszarze i uruchamianie sygnału alarmowego (detektor ruchu). Wiele zaawansowanych i nowoczesnych systemów dozorowych opiera się na protokole internetowym IP i umożliwia obserwację za pomocą przeglądarki internetowej w czasie rzeczywistym obrazów z pola detekcji oraz bieżące informowanie oraz alarmowanie np.: za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfonie, tablecie czy komputerze.
Inwestorom telewizji dozorowej przyświecają najczęściej następujące przesłanki, których zespalającym czynnikiem jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Cele telewizyjnych systemów dozorowych są następujące:
- zapobiegnięcie kradzieżom i włamaniom;
- prewencyjna funkcja wobec aktów wandalizmu;
- ochrona mienia i osób wobec zdarzeń nadzwyczajnych, np.: pożary;
- kontrola monitorowanego terenu podczas dłuższej nieobecności właściciela, inwestora;
- stała kontrola osób, monitorowanie stanu zdrowia i ich bezpieczeństwa w miejscach użyteczności publicznej jak: szpitale, kliniki, szkoły, przedszkola itp.
- archiwizacja nagranych obrazów, możliwość precyzyjnego wyjaśnienia przebiegu wielu zdarzeń;
- możliwość analizy obrazów z kluczowych miejsc organizacji, firm, zakładów np.: dla potrzeb analiz sprzedażowych, marketingowych itp.
Zobacz również: