Jaka kamera do windy? Jakie są wymagania wobec monitoringu w windzie?
Montaż kamer w windzie to kwestia bezpieczeństwa i funkcja prewencyjna. Zazwyczaj administratorowi budynku zależy na uniknięciu aktów wandalizmu wind, co często ma miejsce w tym miejscu. Zarejestrowane zdarzenia przez kamerę w windzie mogą posłużyć, jako materiał dowodowy w sprawie przeciwko wandalowi, a także odstraszyć potencjalnego przestępce i odwieść od czynów wandalizmu.
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa zainstalowanie dodatkowych urządzeń w kabinie dźwigu (np.: kamer monitoringu), które nie były przewidziane pierwotnie w instrukcji producenta/instalatora dźwigu, wymagają każdorazowo zgody Urzędu Dozoru Technicznego.
Należy w tym zakresie złożyć stosowany wniosek do oddziału UDT o akceptację rozwiązań, załączając dokumentację techniczną:
- rysunek przedstawiający sposób i miejsce instalacji systemu monitoringu w windzie;
- schemat elektryczny w zakresie zasilenia i przesyłu sygnału.
Warto zaznaczyć, że instalacja monitoringu działa zawsze niezależnie od układu sterowania dźwigu. Jedynym punktem wspólnym obu instalacji jest miejsce podłączenia zasilania monitoringu - najczęściej na dachu kabiny dźwigu. Sygnały z monitoringu nie są przekazywane do układu sterowania dźwigu, zatem kamery w windzie nie mają żadnego wpływu na działanie samego mechanizmu dźwigu.
Jakie cechy powinna spełniać kamera do windy?
W windach panują dość trudne warunki oświetleniowe, dlatego warto wybrać kamerę z wysokiej jakości matrycą oraz z diodą podczerwoną IR, umożliwiającą skuteczna pracę nawet w trybie nocnym, w całkowitej ciemności.
Warto wybrać kamerę z funkcją WDR, czyli szerokim zakresem dynamiki światła. Kamera taka umożliwia nagrywanie nawet przy dużej różnicy poziomów między tłem jasnym i ciemnym, czyli rejestracja obrazu odbywa się pomimo dużego kontrastu. Kamera do windy z funkcją WDR wyrównuje oświetlenie, rozjaśnia ciemne elementy, przyciemnia te prześwietlone. Efektem jest dobry jakościowo obraz z wysoką szczegółowością.
Stawiajmy na nowoczesną technologię kamer sieciowy typu IP.
Najczęściej rekomenduje się wybór do windy kamery kopułkowej o wysokiej rozdzielczości, szerokim kącie widzenia, z wbudowanym promiennikiem podczerwieni. Dodatkowo warto postawić na obudowę z wysokim wskaźnikiem odporności IP, na poziomie np.: IP66 oraz z wandaloodporną obudową.
Kamery kopułkowe mogą być montowane zarówno do powierzchni poziomych (sufit, podbitka) jak i pionowych (ściana), cechuje je niewielkie gabaryty, co w przypadku windy jest dużym atutem.
Zobacz także inne wpisy oraz produkty: