Jaką kamerą do odczytu tablic rejestracyjnych? Czyli ANPR (Automatic Number Plate Recognition) - rozwiązanie do ich identyfikacji
Nowoczesny monitoring to coraz więcej funkcjonalności, których oczekuje się od kamer video i całego systemu. Jedną z bardzo pożądanych funkcji jest identyfikacja tablic rejestracyjnych. Służy ona m.in. w systemach parkingowych, w systemach kontroli dostępu, na przejściach granicznych, na płatnych odcinkach autostrad itp. (przykładowe zadania to: wychwytywanie niepożądanych wjazdów, sterowanie szlabanem wjazdu, tworzenie białej/czarnej listy numerów rejestracyjnych pożądanych/niepożądanych).
Czym jest funkcja ANPR? Jakie kamery służą do odczytu tablic rejestracyjnych?
ANPR to funkcja przechwytywania przez kamerę obrazu tablicy rejestracyjnej, odpowiedniej jakości, tak aby możliwy był jej odczyt i rozpoznanie znaków alfanumerycznych. Nie wszystkie kamery potrafią wykryć obecność tablicy w obserwowanej scenie. Dlatego przed zakupem kamery dla tej właśnie funkcjonalności należy zweryfikować czy model kamery posiada taką opcję. Dodatkowo ważne, aby kamera była przystosowana do rozpoznawania tablic w danym kraju, np.: rozpoznała europejskie tablice czy amerykańskie tablice itp.
Jakie parametry techniczne kamer są istotne do identyfikcji numerów rejestracyjnych?
Kamery do rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów powinny być:
- dużej rozdzielczości – zapewniając odpowiednią jakość obrazu;
- zapobiegające rozmyciu obrazu, nawet, gdy pojazdy są w ruchu;
- odporne na światła pojazdów i inne oświetlenie (np.: odblaski) – brak efektu oślepienia kamery;
- o odpowiednim poziomie oświetlenia – dostarczenie wiarygodnych ujęć tablic rejestracyjnych;
- niwelujące oświetlenie słoneczne w stopniu, w jakim może powodować odblaski i refleksy;
- rejestrujące wysoką jakość obrazu, bez względu na pogodę, czynniki atmosferyczne i ich zmienność.
Kamery wykorzystywane np.: do automatycznego sterowania szlabanem wjazdowym działają zazwyczaj w oparciu o wjazd danego pojazdu do tzw. pętli indukcyjnej. Wówczas kamera rozpoczyna swoją pracę identyfikacji tablic. Zadanie rozpoznawania tablic rejestracyjnych jest wyzwaniem stawianym systemowi zwanym OCR (czyli Optical Character Recognition). OCR działa w oparciu o określone algorytmy, które lokalizują tablicę w polu obserwacji i wyodrębniają znaki, aby kolejno je zidentyfikować.
Podejmowane kroki przez oCR są więc następujące:
- Segmentacja obrazu - odszukanie tablicy na obrazie
- Segmentacja obrazu - wyodrębnienie znaków z tablicy rejestracyjnej
- Sieć neuronowa - wyznaczenie parametrów
- Sieć neuronowa - uczenie sieci i generowanie zbioru uczącego
- Rozpoznanie znaków za pomocą sieci neuronowej
Kamery do identyfikacji tablic często posiadają także możliwość rejestracji na karcie SD oraz są gotowe do autonomicznej pracy, całkowicie bez rejestratora albo z rejestratorem NVR przy wykorzystaniu wspólnej bazy tablic rejestracyjnych.
Zobacz także: