Jaka kamera do obserwacji parkingu?
Obserwacja parkingu prowadzona jest całodobowo, musimy więc wziąć pod uwagę czynnik pracy w różnych warunkach oświetleniowych. Kolejną kwestią jest zasięg widzenia kamery, bowiem zazwyczaj parking jest większym obszarem do objęcia detekcją. Następna kwestia to szczegółowość i jakość obrazu. Nie zapomnijmy także o wytrzymałości kamery na zewnętrzne czynniki (odpowiedni IP obudowy kamery – wodoszczelność i pyłoszczelność), a także na akty wandalizmu (specjalne, dedykowane kamery wandaloodporne).
Jakie cechy spełnia więc dobra kamera do obserwacji parkingu?
Istotnym elementem jest wspomniany dosyć daleki zasięg widzenia, a tym samym dobrej jakości obiektyw z funkcją pracy w trybie nocnym.
Bardzo dobrze, gdy kamera do obserwacji parkingu posiada technologię WDR, czyli Wide Dynamic Range. Funkcja ta analizuje naświetlenie obrazu, co oznacza, że ciemne obiekty w kadrze kamery zostają automatycznie rozjaśnione, zbyt jasne – odpowiednio przyciemnione, dla lepszej jakości obrazu. Jest to cyfrowa korekta dynamiki obrazu, poprawiająca parametry obrazu w różnych warunkach oświetleniowych.
Obrazy z parkingu bez prześwietlenia to także funkcjonalne kamery z HLC (Highlight Compensation) oraz BLC (Back Light Compensation). Zapewniają kompensację mocnego oświetlenia ze zidentyfikowanych silnych źródeł światła. Niwelują silne światło skierowane w kamerę, co redukuje wpuszczane światło białe i efekt oślepienia kamery parkingowej. W tej przestrzeni jest to niezmiernie ważne, bowiem kamery na parkingu są narażone na działanie silnych lamp samochodowych.
Jaki kąt widzenia kamery do obserwacji parkingu?
Zdecydowanie lepsza jest kamera o szerszym kącie widzenia, model z szerokokątnym obiektywem, który pozwoli ująć jak najwięcej detali obrazu, zwłaszcza, gdy teren parkingu jest duży.
W wersji ekonomicznej do około 10 metrów można wybrać ogniskową 2,8-12mm. Przy dalszej odległości ogniskowa 5-50mm to absolutne minimum.
Niezbędny promiennik podczerwieni IR
Kamery z diodą IR generują silną wiązkę światła podczerwonego, niewidzialnego dla ludzkiego oka. Kamera dzięki temu widzi w nocy, a obserwacja jest bardzo dyskretna, niewidoczna w ciemnościach. Do obserwacji parkingu wybieramy zazwyczaj solidnie mocowane kamery o tubowej budowie i przemysłowym charakterze.
Zobacz również inne wpisy: