Jak zostać spawaczem światłowodów? Czy może nim zostać każdy?

Spawanie światłowodów to branża coraz mocniej i widoczniej utrwalająca się na rynku pracy. Coraz więcej poszukiwanych jest wykwalifikowanych i doświadczonych spawaczy światłowodów. Jest to branża przyszłościowa, zapewniająca dobre zarobki, pracę i rozwój. Aby móc pretendować na stanowisko spawacza światłowodów należy odbyć specjalistyczny kurs. Najczęściej jest to od 100 do 200 godzin w podziale na teorię i praktykę. Kurs na spawacza światłowodów kończy się egzaminem kwalifikacyjnym. Dysponując odpowiednim certyfikatem spawalniczym możemy ubiegać się o pracę w tym zawodzie. Szkolenia przeprowadzane są przez profesjonalne ośrodki szkoleniowe. Ofertę wielu z nich możemy znaleźć w Internecie.

Czy praca spawania światłowodów jest trudna? Jakich predyspozycji wymaga?

Praca spawacza wymaga dużej precyzji oraz odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego. Nie jest trudna, jeśli zapoznamy się z wiedzą z zakresu elementów składowych i budowy linii światłowodowych. Dodatkowo warto nabyć praktyczne umiejętności spawania i pomiarów włókien światłowodowych.

Obecnie kable światłowodowe są kładzione z użyciem specjalistycznej spawarki do światłowodów i innych urządzeń wspomagających, np.: obcinarek światłowodowych. Znajomość ich obsługi, umiejętność odczytu ich wskazań jest niezbędna. Profesjonalny spawacz światłowodów musi wiedzieć jak działa spawarka, jak ją obsługiwać, jak przygotować kable światłowodowe do spawania, jak je oczyścić, jak przeprowadzić testy skuteczności, jak wykańczać włókna światłowodowe. Nie jest to wiedza tajemna, więc osiągalna dla każdego chcącego.

Jaką tematykę obejmuje szkolenie na spawacza światłowodów? Krótkie podsumowanie

Główna tematyka szkoleń światłowodowych to:

  • rodzaje włókien optycznych i ich parametry;
  • budowa światłowodów;
  • złącza światłowodowe oraz ich typy i zastosowanie;
  • przygotowanie kabli światłowodowych i osprzętu do spawania;
  • obsługa spawarki światłowodowej;
  • spawanie włókien światłowodowych;
  • pomiary kontrolne;
  • zasady BHP w trakcie pracy.

ABC pracy ze światłowodami – zakres do zapoznania dla początkujących

Poniżej przedstawiamy także konspekt tematów, zagadnień, które warto rozwinąć, jeśli przygotowujemy się do roli spawacza światłowodów:

  1. Promień gięcia kabla;
  2. Dopuszczalna siła z jaką kabel może być przeciągany;
  3. Czystość czoła ferruli;
  4. Tłumienność;
  5. Ściąganie izolacji zewnętrznej;
  6. Czyszczenie i cięcie włókien światłowodowych;
  7. Centrowanie (kalibrowanie) włókien w spawarce.

Zobacz także: