System kontroli dostępu w Sądzie

System kontroli dostępu w Sądzie jest systemem skutecznie kontrolującym dostęp do poszczególnych pomieszczeń i stref Sądu. System ten opiera się na zdefiniowanych uprawnieniach użytkowników, którzy mogą poruszać się po danym obiekcie Sądu – zgodnie z nadanym dostępem.

System kontroli dostępu w Sądzie opiera się na współdziałaniu odpowiednich urządzeń systemu, gdzie identyfikatorem osobistym dla użytkownika są z reguły karty zbliżeniowe. System kontroli dostępu w Sądzie to zintegrowane ze sobą czytniki kart (czytniki zintegrowane są z serwerem KD, z zamkami, zaworami, system p-poż itp.), odpowiednie sterowniki (zapewniające komunikację kart z czytnikami) oraz oprogramowanie. Czytniki kart zainstalowane są w wyznaczonych miejscach Sądu i efektywnie ograniczają dostęp niepowołanych osób (zapewniają dostęp do pomieszczeń wyłącznie dla pracowników). Oprogramowanie systemu kontroli dostępu w Sądzie daje możliwość administratorowi do zarządzania - nadawania /anulowania/modyfikowania uprawnień dla poszczególnych osób czy grup osób. Uprawnienia mogą być więc indywidualne bądź zdefiniowane dla grupy i zależne od struktury Sądu oraz funkcji pełnionych przez pracowników Sądu.

Dodatkowo system kontroli dostępu w Sądzie to bieżące kontrolowanie sytuacji i sygnalizowanie o ewentualnych stanach zagrożenia i alarmowych w czasie rzeczywistym. System kontroluje np.: ile osób jest w obiekcie na wypadek pożaru, pozwala na identyfikację miejsca w którym znajduje się osoba lub osoby.

Dodatkowo same karty zbliżeniowe systemu kontroli dostępu w Sądzie nie przechowują żadnych danych, co ma priorytetowe znaczenie w sytuacji jej ewentualnego zagubienia czy też kradzieży.

Dodatkowo zastosowane rozwiązania w systemie kontroli dostępu w Sądzie

Nierzadko bardzo ważnym aspektem funkcjonowania systemu kontroli dostępu w Sądzie jest łatwość i przejrzystość obsługi gości i ich dostęp do określonych stref. Mowa tu o gościach Sądu tzw. „sporadycznych” (np.: służby konwojowania osadzonych na rozprawę, prokuratorzy, adwokaci, firmy zewnętrzne, serwis wind, kamer, systemu ppoż, dostawcy itd.) Petenci Sądu z kolei po przejściu przez chronione wejście główne mają najczęściej wolny dostęp do Sali sądowej, sekretariatu, biura podawczego.

Rejestracja wspomnianego „gościa” wymaga odpowiedniej rejestracji, najczęściej na podstawie dowodu tożsamości. Coraz częściej systemy kontroli dostępu dostarczają do Sądu optymalne rozwiązania w tym zakresie, jak np.: funkcja generowania kodów jednodniowych czy czasowych dla gości, czy też możliwość skorzystania z kart zbliżeniowych dedykowanych wyłącznie dla jednorazowych gości.

W obiektach sądu najczęściej wybierane są czytniki z klawiaturą numeryczną, które umożliwiają identyfikację zarówno za pomocą karty zbliżeniowej jak i z użyciem kodu PIN (pomieszczenia specjalne – kancelaria tajna – areszty to dodatkowe zabezpieczenia i procedury).

System kontroli dostępu w Sądzie to nie tylko wspomniane zarządzanie użytkownikami, kartami, grupami dostępu, ale także zarządzanie harmonogramami dostępu, istniejącymi depozytorami kluczy w ramach jednego interfejsu. Efektywny system kontroli dostępu w Sądzie powinien również zapewnić możliwość rozliczania czasu pracy z zainstalowanych czytników wchodzących w skład systemu. System nierzadko ma za zadanie rozliczanie użytkowania obiektów, pomieszczeń przez danych użytkowników w określonym czasie – dostęp do parkingu, archiwum, magazynu, pomieszczeń biurowych wydziału, Sali rozpraw itp.

System kontroli dostępu w Sądzie i zakres wymaganych prac instalacyjnych

Obiekty Sądowe zazwyczaj potrzebują modernizacji i rozbudowy już istniejących systemów kontroli dostępu. Z tego względu poszukiwane są zazwyczaj systemy, które będą kompatybilne z istniejącymi już systemami i umożliwią ich rozbudowę o kolejne punkty.

Prace związane z systemem kontroli dostępu w Sądzie obejmują:

  • wykonanie tras kablowych dla linii zasilających wraz z przebiciami, odpowiednimi uszczelnieniami i robotami remontowo-wykończeniowymi, znakowanie kabli i przewodów;
  • montaż, podłączenie i uruchomienie zasilania dla urządzeń systemu kontroli dostępu, odpowiednie próby działania instalacji elektrycznych;
  • montaż i uruchomienie urządzeń systemu kontroli dostępu (instalacja kontrolerów, czytników, czujek);
  • uruchomienie i konfiguracja oprogramowania systemu kontroli dostępu.

Zobacz również: