Jak zabezpieczyć światłowód w ziemi? Jakie są główne założenia w tym zakresie?

Najważniejszą zasadą jest, nie układanie światłowodów bezpośrednio w ziemi. Światłowód prowadzony metodą podziemną powinien być odpowiednio zabezpieczony i wyizolowany. Do układania światłowodu w ziemi – nierzadko w praktyce – wykorzystuje się istniejącą już infrastrukturę teletechniczną, czyli tą pierwotną. Nie jest to w 100% prawidłowe podejście, nie powinniśmy wykorzystywać wyłącznie istniejącej infrastruktury. Powinniśmy zaprojektować np.: nowoczesny system mikrokanalizacji dla światłowodów.

Prace ziemne ze światłowodami – o czym należy pamiętać?

Jeśli decydujemy się na poprowadzenie światłowodów w ziemi należy wpierw dokonać odpowiedniego wykopu, prowadzącego do słupa. Wykop powinien mieć około 70 cm głębokości. W tak przygotowanym wykopie prowadzimy rury osłonowe – w jak najbardziej prostej linii. W przedmiotowych rurach osłonowych instalatorzy umieszczają kabel światłowodowy – wewnątrz osłony. W odległości około 20 cm nad rurą umieszcza się taśmę ostrzegawczą.

Jakie zabezpieczenie światłowodu w ziemi stosuje się najczęściej?

Kable światłowodowe umieszcza się we wspomnianych rurach osłonowych. Są to rury wykonane z tworzywa typu HDPE/RHDPE. Jest to tworzywo sztuczne – polietylen wysokiej gęstości, który ma zastosowanie w wielu przemysłowych dziedzinach, zwłaszcza w budowie instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych i w interesujących nas instalacjach teletechnicznych, jak rurociągi światłowodowe. Rury służą zabezpieczeniu przewodów. Przeznaczenie rur HDPE/RHDPE w procesie zabezpieczenia światłowodów w ziemi to przede wszystkim metoda wdmuchiwania kabli – o czym poniżej.

Rury HDPE/RHDPE zabezpieczają światłowody w ziemi, bowiem są bardzo wytrzymałe, odporne na tarcie, na nacisk, na środki chemiczne, środowiska kwaśne i zasadowe, na niskie temperatury oraz są wyjątkowo szczelne.

Zabezpieczenie światłowodów w ziemi przed gryzoniami

Istnieją obszary, gdzie ryzyko wystąpienia gryzoni jest zwiększone. Powinno być to również wzięte pod uwagę przy budowie światłowodów. Jeśli mamy do czynienia z taką lokalizacją to od razu decydujemy się na umieszczenie kabli w rurach HDPE, stosujemy mikrokanalizację doziemną. Dodatkowo wykładamy standardowe trutki na gryzonie oraz eliminujemy wszelkie otwory i szczeliny. Przepusty i rury muszą być precyzyjnie uszczelnione.

Metody umieszczania kabli światłowodowych w ziemi

Początkowo, w fazie startowej technologii światłowodowej kable umieszczane były w osłonowych rurach manualnie, np.: z użyciem specjalnej linki czy wciągarki.

Obecnie na szeroką skalę zastosowanie znajduje tzw. metoda wdmuchiwania światłowodów. Dzięki tej metodzie ten sam przekrój rury pierwotnej możemy wypełnić znacznie większą liczbą mikrorurek i dzięki temu zainstalować więcej włókien światłowodowych. Ważnym jest, aby przy pierwszej instalacji ułożyć docelową ilość mikrorurek. Potem następuje już tylko wdmuchiwanie kolejnych światłowodów. Jest to nowoczesny i sprawdzony system układania kabli – szybciej i efektywniej.

Sprawdź również: