Jak wygląda podłączenie światłowodu do domu? Czyli co należy zweryfikować w pierwszym kroku?
Światłowód to obecnie pożądana forma medium transmisyjnego. Wszystko za sprawą dużych możliwości przesyłu, prędkości i zdecydowanie wyższej bezawaryjności. Jeśli podjęliśmy decyzję o przyłączeniu światłowodu do naszego domu to w ślad za nią musimy najpierw zweryfikować czy takie przyłączenie jest możliwe w naszej lokalizacji. Trend rozwoju i ekspansji światłowodu jest rzeczywiście zauważalny, ale nadal jednak mapa rozmieszczenia sieci światłowodowej nie jest w Polce jednorodna. Operatorzy jednak z roku na rok zwiększają swoje inwestycje i wychodzą z ofertą światłowodów poza tereny miejskie.
Aby sprawdzić mapę światłowodów i naszą konkretną lokalizację warto wejść na stronę Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) i tam wyszukać interesujący nas adres. W rezultacie wyszukiwania uzyskamy informację o dostępie do światłowodu na danej lokalizacji, nazwę ewentualnego operatora oraz oferowaną prędkość przesyłu.
Jak wygląda podłączenie światłowodu do domy? Czyli krok drugi – umówienie wizyty przedstawiciela operatora światłowodu
W sytuacji, gdy znamy operatora sieci światłowodowej w naszej lokalizacji, kolejnym krokiem jest umówienie się z technikami operatora na konkretny termin. Zamawiając usługę u operatora, prawdopodobnie przyśle on wyspecjalizowanego technika na wstępne oględziny posesji, który omówi z nami najbardziej optymalny sposób przyłączenia światłowodu do domu.
Instalacja światłowodu w domu jednorodzinnym – o czym warto wiedzieć?
Sieć światłowodowa może zostać poprowadzona podziemnie jak i naziemnie. Z obu metod lepsza jest instalacja podziemna, bowiem mniej narażona jest na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Dodatkowo instalacja podziemna to brak nieestetycznych i bardziej widocznych kabli.
Z czym wiąże się podłączenie światłowodu do domu? Na co należy się przygotować?
Poprowadzenie przewodów światłowodowych do domu to konieczność postawienia odpowiednich słupów – gdy instalacja ma być naziemna lub wykopania wąskich tuneli – przy instalacji podziemnej. Nierzadko wiąże się to np.: z rozebraniem kostki brukowej czy innej nawierzchni oraz elementów otoczenia. Najlepszą opcja jest zaplanowanie i zaprojektowanie podłączenia światłowodu na etapie budowy domu, inwestycji. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
Kolejnym ważnym krokiem instalacyjnym przy podłączeniu światłowodu do domu jest montaż skrzynki telekomunikacyjnej. Proponujemy zlokalizować ją np.: w garażu. Do doprowadzenia kabli światłowodowych stosuje się odpowiednie, cienkie rurki, zwane peszlami.
Warto wiedzieć, że kable światłowodowe są naprawdę niedużych rozmiarów, co sprawia, że można je estetycznie wkomponować w każdym wnętrzu i stają się wówczas niewidoczne. Cienkie kable światłowodowe są doprowadzane do gniazda optycznego w ścianie. Technicy starają się, aby było to najmniej zauważalne i estetyczne. Światłowody zostają podłączone do odpowiedniego zestawu instalacyjnego (modemu). Następuje potrzebna jest odpowiednia konfiguracja sprzętu i można cieszyć się możliwościami sieci światłowodowej. W celu rozprowadzenia internetu po całym domu przyda się również wzmacniacz sygnału Wi-Fi dobrej jakości.
Sprawdź także: