Jak uszkodzić światłowód? Czyli co jest ważne, aby uniknąć awarii światłowodu?

Światłowód to obecnie przyszłość Internetu. Wiele korzyści płynących z tej formy transmisji danych sprawia, ze zasięg światłowodu i jego mapa w miastach i na terenach poza miejskich z czasem zagęszcza się. Warto jednak pamiętać, że aby w pełni korzystać z możliwości światłowodu należy zadbać o jego transport, warunki, montaż i ważne parametry.

Istotnym parametrem rzutującym na odporność światłowodu na uszkodzenia jest jego wrażliwość na naprężenia i wygięcie włókna. Jest to tzw. promień zgięcia. W przypadku nadmiernego wygięcia kabla światłowodowego, gdy zgięcie jest zbyt ostre, może dojść do załamania sygnału optycznego w kablu i tym samym do wycieku światła przez okładzinę światłowodu. Takie nadmierne zgięcie może uszkodzić światłowód, spowodować jego mikropęknięcia. Skutkiem takiego stanu nadmiernego napięcia może być utrata siły sygnału, zwiększenie tłumienia i ograniczenie przepustowości.

Dlatego też, aby zapobiec uszkodzeniu światłowodu warto pamiętać o standardach promienia gięcia, maksymalnym napięciu ciągnięcia dla kabli światłowodowych różnego typu.

Dla pomieszczeń wyjątkowo ciasnych, o niedużej przestrzeni jak np.: centra danych często stosuje się kabel światłowodowy niewrażliwy na zginanie (w powłoce żelowej, tzw. kabel pływający), który zapewnia większą jego elastyczność i możliwość ciasnych zgięć bez znaczących strat.

Jak uszkodzić światłowód? Najczęstsze przyczyny usterek światłowodów

Najczęstszą awarią światłowodu jest przerwanie kabli na skutek działania człowieka lub oddziaływania bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych, np.: może dojść do zawilgocenia światłowodu.

Przyczyny awarii światłowodu to również np.:

  • błędy podczas montażu, niewłaściwe wykonanie spawu;
  • zabrudzenia kabla światłowodowego – nawet najmniejsze drobinki kurzu mogą mieć wpływ na jakość sygnału. Zabrudzenie światłowodu przed spawaniem to skaza światłowodu, która wymaga ponownego montażu.

Najbardziej podatna na zabrudzenia jest też ferula światłowodu, czyli element złącza światłowodowego (rdzeń z kanałem pośrodku), służący do zakończenia światłowodu i łączenia z pasywnymi i aktywnymi elementami linii światłowodowej. Konieczna jest więc regularna inspekcja czystości złączy i ich czyszczenie za pomocą specjalnych zestawów czyszczących;

  • nieodpowiedni transport.

Awarie i usterki światłowodu wymagają zazwyczaj ponownego zespolenia kabli lub wymiany przewodów na nowe. Konieczne są wspomniane czyszczące procesy oraz profilaktyczne sprawdzanie powłoki izolującej.