Jak są przesyłane dane w światłowodzie?

Technologia światłowodów zdominowała rynek transferu danych. Jest to prawdziwa rewolucja w obszarze telekomunikacji. Niejeden z nas zastanawia się, jak działa Internet oparty na światłowodach i na czym polega przepływ danych w włóknach szklanych.

Na początek warto zdefiniować sam światłowód, aby można mówić o mechanizmie jego działania. Światłowód to więc medium transmisyjne, optyczne i dielektryczne. Służy do przesyłu promieniowania świetlnego, czyli wiązki światła laserowego. To jedyne promieniowanie, jakie emitują światłowody.

Budowa samego włókna światłowodu to rdzeń – najczęściej szklany, płaszcz ochronny oraz otuliny (powłoki zewnętrzne i zabezpieczające). Rolą rdzenia jest prowadzenie wiązki światła, płaszcz z kolei odpowiada za uniemożliwienie ucieczki światła z rdzenia. Ostatni z elementów to powłoki ochronne (najczęściej wykonane z polimerów), których zadaniem jest ochrona rdzenia przed czynnikami zewnętrznymi. Sam rdzeń oraz jego płaszcz najczęściej wykonane są ze szkła krzemionkowego, z włókna szklanego typu E – bardzo wytrzymałego, dielektrycznego oraz niepalnego.

Co wykorzystywane jest do transmisji danych w światłowodzie?

W sieciach optycznych nie wykorzystuje się prądu elektrycznego. Do transmisji danych służy odpowiednio modulowana wiązka światła. Jej źródłem jest laser. Sam rdzeń, który przewodzi światło ma największy współczynnik załamania światła w całej strukturze włókna. Światło w rdzeniu zostaje tam „uwięzione” na zawsze.

Transmisja światłowodowa polega na poprowadzeniu przez włókno optycznych promieni ze źródła tego światła. Przesyłane dane są prowadzone od nadajnika optoelektronicznego do odbiornika optoelektronicznego wraz ze światłowodem. Mamy więc nadajniki i odbiorniki oraz okablowanie światłowodowe.

Jakie zalety ma przesyłanie danych przez światłowód?

Największym atutem jest tzw. niska tłumienność, czyli brak oddziaływania zewnętrznego pola elektromagnetycznego na transmitowany sygnał. Światłowody są wyjątkowo odporne na zewnętrzne zakłócenia oraz na szkodliwe czynniki zewnętrzne, atmosferyczne.

Główne cechy podsumowujące sieć optyczną (światłowodową) to:

  • stabilność;
  • bezawaryjność;
  • długodystansowość;
  • ultraszybkość;
  • nowoczesność;
  • olbrzymi potencjał i rozwojowość.

Sprawdź także: