Jak rozpoznać rodzaj światłowodu? Czym jest światłowód oraz jego rodzaje?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak rozpoznać światłowód, po krótce zdefiniujmy sam światłowód. Jest to medium transmisyjne, jego struktura wykonana jest z włókna szklanego, w którym nośnikiem danych jest światło laserowe. Światłowody dzielimy przede wszystkim na: jednomodowe oraz wielomodowe. Sposób na ich rozpoznanie zostanie przedstawiony poniżej.

Jak zbudowane jest włókno światłowodowe?

Każde włókno to zasadnicze 3 elementy:

  • rdzeń;
  • płaszcz;
  • bufor.

Jaki jest mechanizm przesyłu danych światłowodem?

Transmisja danych na bazie światłowodu opiera się na zjawisku wewnętrznego odbicia. Rdzeniem światłowodu – wykonanego z domieszkowanego szkła - płynie światło. Płaszcz otulający światłowód wykonany jest z czystego szkła. Tak dobrane tworzywa powodują odpowiednie załamanie światła. Aby doprowadzić do całkowitego wewnętrznego odbicia światła, współczynnik załamania płaszcza musi być niższy od współczynnika załamania rdzenia. Do tego dochodzi wspomniany bufor, który ma znaczenie ochronne wobec włókna. Specjalna warstwa z materiału termoplastycznego i specjalnych żelów chroni je przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Jak rozpoznać rodzaj światłowodu? Na początek ich funkcjonalne różnice

Światłowody jednomodowe i wielomodowe różnią się od siebie sposobem transmisji światła w rdzeniu oraz ilością wiązek światła.

W włóknie wielomodowym przesyłanych jest wiele modów, czyli wiązek światła o tej samej długości fali. Taki transfer modów powoduje powstanie zjawiska tzw. dyspersji modowej, czyli rozmycia sygnału. Jest on efektem różnych kątów odbicia wiązki od granicy rdzenia. Efektem tego zjawiska jest ograniczenie zasięgu transmisji i szybkości przy światłowodzie wielomodowym. Chcąc użyć wersje wielomodowe do transmisji sygnału na większą odległość, trzeba zainstalować specjalne wzmacniacze sygnału.

Inaczej jest w przypadku światłowodu jednomodowego. W przypadku tego rodzaju światłowodu w rdzeniu przesyłany jest tylko jeden mod światła o określonej długości fali. Wówczas fala rozchodzi się praktycznie równolegle do osi światła. Nie ma zjawiska dyspersji modowej jak przy wielomodzie.

Czym różnią się w widoczny sposób światłowody jednomodowe od wielomodowych? Czyli jak rozpoznać rodzaj światłowodu?

Wizualnie światłowód jednomodowy i wielomodowy różnią się średnicą rdzenia. W przypadku włókna jednomodowego średnica ta wynosi zwykle od 8 – 10 mikrometrów, a w przypadku włókna wielomodowego jest to średnica rzędu 62,5 lub 50 mikrometrów. Inną metodą na rozróżnienie obu światłowodów jest test polegający na umieszczeniu jednego z końców światłowodu w pobliżu źródła światła białego (np. tradycyjnej żarówki) i obserwacja drugiego jego końca. Jeśli widać wyraźnie białe światełko na drugim końcu włókna, oznacza to, że jest to włókno wielomodowe.

Czy jest jakaś widoczna różnica pomiędzy światłowodami podczas instalacji optycznej?

Nie ma widocznej różnicy. Urządzenia do łączenia światłowodów są te same, a także sam proces spawania jest rownież taki sam. Urządzenia do spawania są przystosowane do współpracy z obydwoma rodzajami włókien. Należy jedynie pamiętać o dobraniu odpowiednich urządzeń aktywnych i osprzętu do rodzaju światłowodu.

Różnice w wykorzystaniu światłowodów jednomodowych i wielomodowych

Wersje jednomodowe to przede wszystkim budowa długich linii transmisyjnych, nawet do 120 km. W przypadku światłowodów wielomodowych, maksymalny zasięg transmisji wynosi 2 kilometry.

Zobacz także: