Jak podłączyć światłowód?

Światłowód to najnowocześniejsza technologia transmisji danych z użyciem wiązki światła, jako medium komunikacyjnego. Jest to technologia, która pozwala na szybką transmisję, zdecydowanie skuteczniejszą, niż medium kabli telefonicznych czy impulsu elektrycznego. Światłowód pozwala na duże prędkości przesyłu wobec tradycyjnych transmisji danych. Pamiętajmy, że jest to całkowicie odmienna technologia niż np.: Internet mobilny jak LTE.

Ze światłowodu możemy jednak skorzystać wszędzie tam, gdzie jest możliwe podłączenie, gdzie doprowadzona jest linia światłowodowa, a znajdujące się w pobliżu skrzynki umożliwiają wpięcie się użytkownika. Ograniczeniem więc w procesie instalacji linii światłowodowej może okazać się istniejąca i dostępna infrastruktura światłowodowa. Najważniejszym warunkiem doprowadzenia światłowodu do domu jednorodzinnego czy bloku jest „odpowiedni adres” instalacji.

Jakie występują kroki w podłączeniu światłowodu?

Sam montaż światłowodu w domu czy w mieszkaniu nie jest skomplikowany. Po stronie użytkownika tak naprawdę leży tylko podpisanie stosownej umowy z operatorem. W mieszkaniu czy w domu pojawiają się technicy, którzy doprowadzą światłowód wewnątrz do modemu czy routera światłowodowego. Całość prac może trwać około 3 godzin. Do montażu wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, charakterystyczne dla technologii światłowodowej, jak np.: spawarka światłowodowa jedno- czy wielo-modowa.

We wnętrzu montowane jest przez techników gniazdo i prowadzone są z klatki schodowej cienkie, prawie niewidoczne światłowody. Kable mocowane są do ściany za pomocą dedykowanego kleju, który po wyschnięciu jest całkowicie niewidoczny.

Na klatce schodowej z kolei znajduje się skrzynka kablowa i tu dochodzi do precyzyjnego, specjalistycznego spawania – łącznia światłowodów. Stąd włókno podłączane jest do skrzynki centralnej, w której znajdują się światłowody z całego obiektu np.: w bloku mieszkalnym. W tym przypadku skrzynka ta najczęściej zlokalizowana jest w piwnicy, a włókna prowadzone są rurkami po ścianach. Konfigurację światłowodu i urządzeń światłowodowych dokonują w całości instalatorzy.

Jak podłączyć światłowód w domu jednorodzinnym? Co powinniśmy jeszcze wiedzieć?

Dużym atutem kabli światłowodowych jest ich bezpieczeństwo, większe niż w przypadku kabli elektrycznych. Nie płynie tu bowiem prąd elektryczny, nie nagrzewają się, a więc nie stanowią zagrożenia pożarowego.

W przypadku domu jednorodzinnego należy wyprowadzić odpowiedni kanał dla światłowodu od granicy działki, powinna być to rurka o odpowiedniej średnicy np.: fi 40mm, do nabycia w każdym markecie budowlanym. Możliwe jest także prowadzenie światłowodu naziemnie, na słupach. W tym przypadku prowadzimy osłonową rurkę, korytko na światłowód w górnej części domu – okolice dachu.

Następnie wewnątrz domu montujemy skrzynkę z chociażby jednym gniazdem 230V/50Hz – najczęściej jest to garaż, klatka schodowa czy pomieszczenie gospodarcze.

Zobacz także: