Jak naprawić przerwany kabel światłowodowy? Jakie mogą być przyczyny awarii światłowodów?

Światłowody to najnowocześniejsza technologia przesyłu danych. Jest szybka, stabilna i zapewnia bezpieczne połączenie sieciowe. Z upływem czasu technologia ta znacząco ewoluowała, zapewniając lepszą żywotność światłowodów oraz mniejszą ilość ich awarii. Wszystko to za sprawą licznych metod izolacji kabla światłowodowego. Odpowiednio użyte tworzywa zapewniają izolację od warunków temperaturowych oraz pogodowych, promieniowania UV i mikrouszkodzeń mechanicznych. Nie ma jednak możliwości wyeliminowania wszelkich usterek i awarii światłowodów. Mogą pojawić się w różnych lokalizacjach. Jak radzą sobie z nimi technicy? Jak je lokalizują? – o tym poniżej.

Warto również podkreślić, że przyczyny awarii, przerwania kabli światłowodowych to nie tylko niekorzystne warunki pogodowe, ale także czasem celowe działanie człowieka.

Inne przyczyny przerwania kabli światłowodowych i ich usterek to:

  • zawilgocenie przewodów światłowodowych;
  • nieodpowiedni sposób ich transportowania i przechowywania przed przyłączeniem;
  • błędnie wykonana praca w trakcie łączenia światłowodów;
  • istnienie łączeń permanentnie narażonych na zabrudzenia w trakcie eksploatacji sieci.

Zobacz również:

Jakie urządzenie jest niezbędne dla naprawy przerwanego kabla światłowodowego?

Podstawowym elementem wyposażenia technika optycznego sieci światłowodowych jest reflektometr optyczny. To właśnie to urządzenie zapewnia wykrywanie usterek sieci, nawet w trudnodostępnych miejscach.

Jak działa reflektometr optyczny w wykrywaniu usterek i awarii?

Reflektometr mierzy długość oraz tłumienność włókien światłowodowych i reflektancje złącz. Tłumienie to wszelkiego typu zjawiska powodujące zmniejszenie mocy propagowanego sygnału, które nie mają wpływ na jego kształt przebiegu. Na podstawie pomiarów reflektometrem należy określić m.in:

  • całkowitą długość optyczną linii,
  • całkowite tłumienie linii,
  • tłumienie spawów,
  • tłumienie połączeń rozłączalnych,
  • tłumienność jednostkową sekcji traktu światłowodowego
  • ewentualne defekty spowodowane nieprawidłowym montażem osprzętu światłowodowego powodującym zwiększenie tłumienia włókien optycznych.

Reflektometr dokonuje pomiarów poprzez wysyłanie impulsu pomiarowego, który odbijając się od końca przewodu, czy napotkanych barier wraca z powrotem do urządzenia. Jeśli długość przebytej przez sygnał drogi jest krótsza, niż zakładana to możliwe jest określenie lokalizacji awarii.

Jak naprawić przerwany kabel światłowodowy? Jak wygląda naprawa światłowodów?

Najczęściej po zdiagnozowaniu przyczyny i lokalizacji następuje naprawa światłowodu. Wpierw należy zapewnić sobie dostęp do uszkodzonego odcinka, naocznie sprawdzić jego wymiar i oszacować plan prac. Szansą na naprawę jest ponowne zespawanie kabli lub ich całkowita wymiana na określonym odcinku. Pamiętajmy o dużym znaczeniu jakości wykonanych spawów, muszą być wyjątkowo precyzyjne. Może zdarzyć się, że awaria jest efektem zanieczyszczenia złączy czy uszkodzenia powłoki izolującej. Wówczas należy oczyścić włókna, sprawdzić spawy oraz wymienić elementy izolacji.

Zobacz także: