Jaką kamerę CCTV kupić?

Wybór kamer na rynku jest bardzo duży. Technologia staje się coraz bardziej zaawansowana i proponuje nam co nóź inne i nowe rozwiązania. Aby wybrać dobrą kamerę CCTV należy na początku dookreślić nasze potrzeby i główne zadania monitoringu. Warto zastanowić się, co jest dla nas priorytetem i jak chcemy korzystać z monitoringu. Warto też przyjrzeć się obszarowi, który ma być poddany detekcji. W przypadku inwestycji o dużej skali ważny jest projekt telewizji CCTV, odpowiednie rozłożenie, rozproszenie kamer przemysłowych.

Kamery analogowe czy IP? Jaki wybór jest lepszy dla telewizji dozorowanej?

To pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. Kamery analogowe w wersji klasycznej wychodzą już z użytku i nie warto w nie inwestować. Oferują niski poziom rejestracji obrazu. Jeśli jednak mamy ograniczony budżet finansowy, a posiadamy już „stare” okablowanie do analogowego monitoringu, to można wybrać rozwiązania hybrydowe. Kamery te oferują już zdecydowanie wyższą jakość nagrywania, nawet w standardzie HD, FULL HD do 4 K, przy możliwości zachowania okablowania koncentrycznego. Brak konieczności jego wymiany znacząco obniży koszty inwestycji w monitoring CCTV.

Oczywiście kamery typu IP pod kątem technologicznym są zdecydowanie lepszym wyborem dla CCTV. Kamery te opierają się na sieciach teleinformatycznych i są dużym krokiem w stronę nowoczesności rejestracji obrazu oraz jego podglądu w czasie rzeczywistym.

Kamery WIFI - czy to dobry wybór?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest bezprzewodowy przesył obrazu. Opiera się on o sygnał z routera WiFI. Plusem tego rozwiązania jest brak okablowania, ale musimy liczyć się z ograniczeniem zasięgu oraz zmiennością mocy sygnału. Jest to dobre rozwiązanie na niewielkie odległości.

Kamery do użytku zewnętrznego – warto pamiętać o podwyższonej klasie ochrony IP oraz IK

W przypadku kamer wykorzystywanych na zewnątrz obiektu należy zainwestować w rozwiązania odporne na czynniki atmosferyczne, temperaturowe. Kategorię wodoodporności oraz pyłoszczelności prezentuje parametr IP. Im wyższy tym większy poziom ochrony. Dodatkowo możemy zdecydować się na obudowy wandaloodporne. Dla przykładu kamery z klasą IK10 oznaczają wytrzymałość materiału na uderzenie 10 kg młotkiem z odległości 5 metrów.

Jakie parametry powinna spełniać kamera CCTV, którą zamierzamy kupić?

Niezbędne funkcje w przypadku kamer dla potrzeb telewizji dozorowej to:

  • WDR - odpowiada za szeroki zakres dynamiki oświetlenia,
  • DNR - najlepiej 3D DNR - cyfrowa redukcja szumów, odpowiada za eliminację ziarnistości obrazu,
  • BLC - najlepiej wraz z HLC - czyli kompensacja światła wstecznego oraz tła, ta funkcja zapobiega tzw. oślepieniu kamery silnym światłem skierowanym bezpośrednio w obiektyw
  • Detekcja ruchu - pozwala wyzwolić alarm w momencie wykrycia ruchu;
  • Programowalna funkcja śledzenia obiektu, tzw. autotracking;
  • ROI - umożliwia polepszenie jakości obrazu w interesujących nas obszarach;
  • Inteligentna analityka obrazu IVS/VCA – organicznie fałszywych sygnałów;
  • Szerokokątny obiektyw o odpowiednim kącie widzenia;
  • Promiennik podczerwieni IR o wystarczającym zasięgu – widoczność w całkowitej ciemności;
  • Klasa szczelności IP, np.: rekomendowane jest IP66.

Sprawdź także: