System przyzywowy do szpitali – efektywność komunikacji personelu z pacjentami

System przyzywowy, inaczej zwany przywoławczym w szpitalach to system interkomowy z przyciskiem (przyciskami) alarmowymi, który służy do szybkiego i prostego procesu wzywania pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia. Zazwyczaj jest to systemu akustyczny oraz dający sygnalizację świetlną. Interkom przyzywowy dodatkowo umożliwia dwustronną komunikację głosową. W szpitalach system przyzywowy to zazwyczaj następujące formy alarmu:

  • wezwanie do łóżek pacjentów;
  • wezwanie do WC/łazienki szpitala;
  • wezwanie alarmowe/lekarskie.

 

Obsługa szpitala może mieć możliwość wysłania zwrotnego potwierdzenia, zasygnalizowania, np.: światłem czy dźwiękiem, że komunikat został przyjęty i pomoc jest w drodze. W przypadku wyposażenia systemu przywoławczego w interkom, możliwa jest wspomniana komunikacja głosowa, czyli połączenie się pacjenta np.: z centralą szpitala. Osoba może wówczas poprowadzić rozmowę głosową i dodatkowo wyjaśnić sytuację, co pozwoli dopasować stosowne środki reagowania.

 

Jak działa system przyzywowy w szpitalu?

System przyzywowy w szpitalu to przede wszystkim przycisk alarmowy, który jest bez trudu dostępny dla pacjenta i łatwy w naciśnięciu. Jego aktywacja uruchamia natychmiastowo alarm lub powiadomienie odpowiednich służb czy personelu medycznego. Sygnały z przycisków przywoławczych są odbierane i monitorowane przez centralny system, który identyfikuje numer pokoju lub lokalizację pacjenta, który potrzebuje pomocy. Najczęściej wyróżniamy następujące elementy systemu: tablica sygnalizacyjna, którą montuje się w pomieszczeniu gdzie znajduje się obsługa szpitala. Drugi element to przycisk przywołania, który możemy umieścić nad salą szpitalna czy nad konkretnym szpitalnym łóżkiem. W przypadku interkomu możliwa jest dodatkowo dwustronna rozmowa głosowa. Interkom jest bowiem wyposażony w mikrofon i głośnik, dla celów prowadzenia rozmów. Zaawansowane systemy przyzywowe posiadają dodatkowo lokalizator, który umożliwia precyzyjne wskazanie miejsca wysłania sygnału alarmowego.

 

Powiadomienia jakie aktywuje system przyzywowy to:

  • dźwiękowe sygnały;
  • świetlne sygnały;
  • komunikaty i powiadomienia dla odpowiednich służb;
  • informacja na urządzenia mobilne.

Szpitalne systemy przyzywowe mogą być także zintegrowane z innymi systemami bezpieczeństwa np.: z monitoringiem CCTV, systemem ppoż, systemem kontroli dostępu itp. Wszystkie urządzenia systemu przywoławczego szpitala, szczególnie w sali pacjentów, są zrealizowane w wykonaniu antybakteryjnym, co oznacza, że obudowy, jak i elewacje frontowe posiadają dodatek jonów srebra, również obudowy manipulatorów pacjenta mają właściwości bakteriobójcze.

 

Główne zadania systemu przyzywowego to:

  • szybka reakcja na potrzeby pacjenta;
  • poprawa jakości opieki i satysfakcji pacjentów;
  • lepsza organizacja w działaniu personelu medycznego;
  • wielość elementów usprawniających pracę medyczna jak: centrala monitorująca, ekrany monitorujące, świetlne i dźwiękowe wskaźniki, pagery itp.

 

Zobacz również inne artykuły: