Jak działa spawarka do światłowodów?

Spawanie światłowodów jest procesem trwałego łączenia ze sobą włókien światłowodowych. Włókna te spaja się ze sobą bez użycia dodatkowych atrybutów czy elementów łączących.Urządzeniem, które jest niezbędne do wykonania złącz spawanych światłowodów jest specjalistyczna spawarka. Jest to urządzenie, które spaja włókna poprzez zgrzewanie ich końcówek łukiem elektrycznym.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spawarek. Od ich technologii i stopnia zaawansowania zależy przebieg procesu spawania światłowodów. W przypadku spawarek „starego” typu, ustawienie włókien do spawania odbywa się manualnie w każdej płaszczyźnie, za pośrednictwem dwóch obiektywów tzw. okulara.

Nowoczesne spawarki światłowodowe to już automatyczne, precyzyjne ustawianie włókien i obserwacja tych ustawień na specjalnym, wbudowanym monitorze poglądowym. Spawarka automatycznie dokonuje centrowania. W zależności od sposobu dokonania wspomnianego centrowania wyróżniamy:

  • spawarki światłowodowe z centrowaniem do płaszcza,
  • spawarki światłowodowe z centrowaniem do rdzenia,
  • spawarki światłowodowe z centrowaniem aktywnym.

Jakie czynności wykonuje spawarka światłowodowa?

Jak już wspomnieliśmy, spawarka światłowodowa wykorzystuje do procesu spawania wysoką temperaturę topnienia. W momencie, gdy osiągnie odpowiedni stopień ciepła następuje wówczas docisk dwóch końców spawanych elementów i tym samym formowanie spawu. We wnętrzu spawarki panuje więc wysoka temperatura, która powoduje fizyczny proces topnienia. Całość tego procesu dokonuje się poprzez łuk elektryczny, napędzany przez elektrody. To on wywołuje energię skutkującą omawianym procesem topnienia.

Ostatnim etapem jest zabezpieczenie spawu termokurczliwymi osłonkami. Cały przewód z kolei umieszcza się w mufie światłowodowej. Zanim jednak dojdzie do kluczowej procedury tworzenia spawu, musimy odpowiednio przygotować włókna.

Jakie są czynności przygotowawcze?

Pierwszym krokiem jest usunięcie ochronnej warstwy włókien światłowodowych. Na tym etapie najczęściej korzystamy ze strippera. Następnie, włókna należy oczyścić alkoholem. Odpowiednio cięte włókna umieszczamy w spawarce. Dokonuje ona wspomnianego centrowania i przystępuje do właściwego spawania.

Jak działa spawarka z odpowiednim sposobem centrowania? Jakie są różnice?

Spawarka światłowodowa z centrowaniem do płaszcza posiada dwa silniki, dzięki którym można przybliżać i oddalać włókno światłowodowe. Centrowanie włókien to tutaj nic innego jak przybliżanie ich do siebie. Sama średnica rdzenia może być w tym przypadku różna. Z kolei spawarka światłowodowa z centrowaniem do rdzenia jest wyposażona aż w sześć silników, dzięki którym idealnie centruje obydwa włókna światłowodowe. Dwa silniki umożliwiają pracę kamerom, uzyskujemy precyzyjne przybliżenie. Na podstawie tego obrazu następuje analiza i automatyczne dobranie odpowiednich parametrów spawu dla włókien. Ostatnia to spawarka światłowodowa z centrowaniem aktywnym, która wyposażona jest w dwa dodatkowe silniki. Dają one jeszcze lepszą precyzję centrowania włókien światłowodowych. Tłumienie spawu jest maksymalnie zredukowane, nawet przy różnych typach i markach samych włókien.

Zobacz również inne artykuły: