Co to jest połączenie SIP? Jak je definiujemy?
W celu zrozumienia i odróżnienia połączeń SIP warto zaakcentować, że protokół IP to właśnie protokół łączący wszystkie sieci komputerowe w globalny Internet. Każde urządzenia ma swój unikalny adres IP, identyfikowalny dla wymiany danych. W ramach technologii IP wyróżniamy np.: komunikację VoIP, czy przesyłanie głosu przez Internet. Tam gdzie jest Internet – z pomocą protokołu IP - możemy więc komunikować się głosowo lub video.
Jeszcze węższym pojęciem jest omawiana telefonia SIP. Jest to jedna z odmian telefonii IP, jeden z dostępnych protokołów komunikacyjnych, np.: dla realizacji wspomnianych połączeń VoIP. Można śmiało stwierdzić, że jest to kluczowy element rozwoju i wykorzystania technologii VoIP w życiu codziennym.
Połączenie SIP to z angielskiego Session Initation Protocol. Jest to rodzaj komunikacji internetowej, który umożliwia realizację połączeń głosowych i video z wykorzystaniem Internetu pomiędzy dwoma uczestnikami lub większą ich liczbą. Został zaprojektowany tak, aby był niezależny od warstwy transportowej, tzn. może działać na protokołach UDP, TCP lub STCP. Jest to protokół tekstowy, który wygląda i działa bardzo podobnie do HTTP. Jego projektanci to Henning Schulzrinne i Mark Handley.
Jakie są główne cechy SIP? Jak działa SIP?
SIP wykorzystuje adresacje połączeń w formie nadania unikatowych adresów do identyfikacji uczestników. Są one podobne do adresów e-mail, np.: "sip:username@domain.com". Na początek dane urządzenie musi zarejestrować się w sieci, tak aby korzystać z usługi SIP. Rejestracja odbywa się poprzez wysłanie żądania do serwera rejestrującego.
Kolejno SIP to inicjowanie połączeń pomiędzy urządzeniami, a tym samym pomiędzy użytkownikami końcowymi. Następuje autoryzacja i uwierzytelnienie, tak aby nawiązana komunikacja była bezpieczna. Następuje wysłanie żądania inicjacji połączenia do serwera proxy, który to żądanie kieruje do docelowego urządzenia. Docelowe urządzenie może zaakceptować połączenie bądź je odrzucić. Po etapie inicjacji następuje utrzymanie połączenia i jej sesji w czasie rzeczywistych, czyli zapewnienie ciągłości połączenia. Dodatkowo protokół SIP dba o jakość i płynność łączności.
Finalnie następuje zakończenie sesji połączenia i wysłanie żądania zakończenia do serwera proxy, które to zostaje przekierowane do urządzenia docelowego. Potwierdzenie - kończy sesję i rozłącza połączenie.
SIP to głownie rozmowy głosowe i video, aczkolwiek nie ogranicza się wyłącznie do tego. Z pomocą protokołu SIP mogą być także przekazywane wiadomości tekstowe, pliki multimedialne i inne formy danych. SIP to protokół otwarty i powszechnie stosowany, kompatybilny z urządzeniami i systemami rożnych producentów.
Co to jest serwer SIP?
Serwer SIP to główny element infrastruktury działającej w oparciu o protokół SIP. Serwery SIP są odpowiedzialne za konfigurowanie połączeń między urządzeniami SIP. Odpowiedzialne są za poszczególne, omówione powyżej etapy: inicjowanie, utrzymanie i zakończenie połączeń.
Wyróżniamy następujące rodzaje serwerów SIP:
- serwer rejestracyjny tzw. registar server. To właśnie on odpowiada za rejestrację użytkowników SIP w sieci oraz przechowuje dane o lokalizacji urządzenia po jego rejestracji;
- serwer proxy (proxy server) – pośrednik w przekazywaniu żądań pomiędzy SIP nadawcy i odbiorcy;
- serwer przekierowania – czyli z ang. redirect server, który przekierowuje żądania, gdy nastąpiła zmiana lokalizacji docelowego urządzenia, na nowy adres;
- serwer lokalizacyjny tzw. location server – udostępnia innym serwerom SIP informację o lokalizacji urządzenia, gdzie można skierować żądanie;
- serwer uwierzytelniania, czyli authentication server, uwierzytelniający użytkowników sieci SIP, potwierdza ich tożsamość i zezwala/odmawia na korzystanie z usług SIP.
Zobacz również inne artykuły: