Jak działa alarm w sklepie? Jak wygląda schemat instalacji alarmowej w obiektach związanych z handlem?

Instalacja alarmowa w sklepie to zespół współpracujących i połączonych ze sobą urządzeń, których głównym celem jest zabezpieczenie chronionego obiektu przed działaniem niepożądanych osób. System chroni przed włamaniem, odstraszając potencjalnego intruza, informuje użytkownika, czy jednostki ochrony o naruszeniu strefy chronionej.

Instalacja systemu alarmowego wymaga precyzyjnego rozpatrzenia potrzeb w sferze bezpieczeństwa. Należy dokładnie określić strefy zagrożenia, prześledzić plan obiektu, a także rozpoznać jego najbliższe otoczenie. Konfiguracja takiego systemu wymaga wykorzystania doświadczenia profesjonalnych instalatorów.

Planując system alarmowy w sklepie musimy również zadecydować o wyborze jego połączenia: przewodowy z rozprowadzonym okablowaniem w sklepie lub bezprzewodowy.

Jak więc działa system alarmowy? Na czym opiera się jego mechanizm?

Alarm w sklepie to przede wszystkim „mózg” całej instalacji, czyli centrala alarmowa. Jej rolą jest przetwarzanie dostarczanych danych i ich interpretacja, czyli decyzja czy należy podjąć konkretny algorytm postępowania. Centrala zawsze powinna być zlokalizowana w sklepie w miejscu niedostępnym dla potencjalnych włamywaczy.

Skąd płyną sygnały do centrali alarmowej w sklepie?

Elementem każdego systemu alarmowego w sklepie są czujniki. Ich rolą jest rozpoznawanie niebezpieczeństwa w strefie detekcji. Przekazują te informacje do wspomnianej centrali. Ilość czujników i ich rozmieszczenie w sklepie jest niezmiernie ważne. Zasadą jest, że im więcej jest wejść i wyjść tym więcej powinno być czujników.

Najczęściej w sklepie stosuje się czujniki ruchu PIR, czujniki przeciwpożarowe, czujniki dymu czy też czujniki zalania obiektu.

Kolejnym etapem działania instalacji alarmowej w sklepie jest uruchomienie sygnalizatora. Najczęściej jest to syrena alarmowa, imitująca sygnały dźwiękowe i czasem też świetlne. Często składowym elementem jest również manipulator – klawiatura czy wyświetlacz – umożliwiający obsługę systemu. Niejednokrotnie jest to również przycisk bezpieczeństwa, bezpośrednio wywołujący alarm.

Każdy system alarmowy posiada najczęściej łączność bezpośrednio z właścicielem sklepu oraz jednostką ochrony, jego dyspozytorem.

Bramki alarmowe w sklepie i ich rola

Często wykorzystywanym elementem w instalacji alarmowej na terenie sklepów są różne systemy bramek. Są to najczęściej bramki antykradzieżowe. Mogą działać w systemach elektromagnetycznych, akustomagnetycznych czy w systemie radiowym. Jest to najbardziej efektywne zabezpieczenie przed podjętymi próbami wyniesienia towarów z etykietami i klipsami.

Przeczytaj również inne artykuły: