Jak działa alarm w budynku?
Jeśli zastanawiasz się nad montażem systemu alarmowego w budynku, na początek, warto poznać najogólniejsze zasady jego działania.
Alarm w budynku składa się zawsze z następujących elementów, ściśle ze sobą współpracujących:
- Centrala alarmowa stanowiąca „serce i mózg” systemu. To właśnie do centrali napływają sygnały, centrala alarmu analizuje bodźce i uruchamia odpowiednie algorytmy działania. Jej zadaniem jest interpretacja sygnału i podjęcie dalszych działań.
- Czujniki ruchu to urządzenia, które rozmieszczone są w strefie podlegającej ochronie. Najczęściej są to ściany, sufity, niedaleko okien i drzwi. Ich zadaniem jest wykrycie ruchu czy innych niepokojących sygnałów, np.: próby otwarcia drzwi czy okien.
- Manipulator, czyli urządzenie do sterowania systemem alarmowym. Może przybierać różną postać, posiadać np. klawiaturę alfanumeryczną, intuicyjny i dotykowy wyświetlacz lcd albo przybrać formę nowoczesnego smartfona z dedykowaną aplikacją do zarządzania alarmem.
- Sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny oraz wewnętrzny – urządzenie generuje głośny dźwięk oraz błyski celem poinformowania o zaistnieniu nadzwyczajnego wydarzenia oraz w celu spłoszenia i zdezorientowania intruza.
- Dialer telefoniczny, czyli moduł do powiadamiania odpowiednich służb i właściciela o zaistnieniu ryzyka włamania i napadu.
Najważniejsze etapy w działaniu alarmu w budynku
Działanie najprostszego schematu alarmowego rozpoczyna się od uzbrojenia alarmu, czyli wprowadzenia go w stan czuwania i gotowości. Jeśli jesteśmy obecni w budynku to alarm zazwyczaj jest rozbrojony, czyli w stanie spoczynku – zielone światło sygnalizujące. Nie oznacza to jednak, że alarm nie zasygnalizuje nam sytuacji nadzwyczajnych, jak np.: próby uszkodzenia alarmu, zniszczenia centrali czy okablowania.
W momencie, gdy opuszczamy budynek używamy manipulatora, żeby uzbroić alarm. Najczęściej znajduje się on tuż przy wyjściu. Jego uzbrojenie polega na wpisaniu prawidłowego kodu PIN i od tego momentu zaczyna się odliczanie czasu do uzbrojenia alarmu. Zaczyna świecić się czerwona kontrolka. Czas na uzbrojenie jest wcześniej programowany przez administratora systemu, np.: 15-20 sekund przewidzianych na wyjście, opuszczenie budynku. Po upływie tego czasu alarm zaczyna swój tryb czuwania.
Wracając do budynku, analogicznie dokonujemy rozbrojenia systemu alarmowego, czyli wejście do budynku, skierowanie się ku manipulatorowi, wpisanie kodu PIN i rozbrojenie alarmu. Na manipulatorze pojawi się zielona kontrolka.
Zobacz także inne artykuły:
- System alarmowy do domu
- Dowiedz się, jak działa alarm w sklepie?
- Jak zaprojektować system alarmowy?
- Jaki kabel do instalacji alarmowej?
- Jaki alarm do garażu?
- SSWIN
- System alarmowy UNII
- Centrale SSWIN