Jak dobrać obiektyw do kamery przemysłowej? Jakie parametry są istotne?

Obiektyw w kamerze CCTV jest to zasadniczy element i jeden z ważniejszych kryteriów wyboru. Obiektyw to urządzenie optyczne, precyzyjne, które służy projekcji obrazu z obserwowanej sceny na powierzchnię światłoczułego przetwornika, czyli odpowiedniej matrycy złożonej z pikseli. To pierwszy z elementów kamery, który przekazuje falę świetlną i decyduje o jakości otrzymanego obrazu.

Ogniskowa obiektu, jako pierwszy z ważniejszych parametrów kamery przemysłowej

Ogniskowa obiektywu to inaczej odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym tego układu. Podawana jest w milimetrach i określa kąt widzenia obiektywu. Kamery mogą mieć stałą ogniskową lub zmienną ogniskową. Szeroki kąt widzenia to kamera z ogniskową o jak najmniejszej wartości. Szerszy kąt daje nam obraz w postaci mniejszych obiektów w środku obrazu oraz rozciągniętych brzegów. Tego typu obiektywy sprawdzą się w kamerach przemysłowych, bowiem dotyczą głównie miejsc o dużej powierzchni obserwacyjnej (np.: parkingi, place, podwórka, hale itp.) Wąski kąt widzenia to raczej monitoring krytycznych, newralgicznych punktów, np.: bram, drzwi wejściowych.

Jaka przesłona obiektywu do kamery CCTV?

Przesłona to kolejny parametr istotny w kwestii samego obiektywu kamery przemysłowej. Jest to mechanizm regulujący ilość światła przechodzącego przez sam obiektyw. Tym samym decyduje o natężeniu światła na powierzchni przetwornika obrazu. Mierzona jest w liczbie aperturowej F. Im mniejsza liczba f tym lepiej – bowiem obiektyw jest w stanie wpuścić na przetwornik obrazu kamery więcej światła.

Przesłona powinna zostać dobrana zgodnie z przeznaczeniem kamery przemysłowej. Automatyczną przesłonę wybierzmy dla monitoringu zewnętrznego (duże zmiany natężenia światła), a przesłonę ustawianą ręcznie do monitoringu wewnątrz pomieszczeń (mniejsze zmiany natężenia światła).

Jaki rozmiar obiektywu jest dobry w przypadku kamery do monitoringu wizyjnego CCTV?

Rozmiar obiektywu wprost wpływa na wielkość otrzymanego obrazu. Rzutuje na ewentualne zniekształcenia obrazu czy niedoskonałości optyki. Określa się go w calach. Rozmiar powinien być odpowiednio dobrany do przetwornika obrazu. Należy więc sprawdzić z jakimi przetwornikami współpracuje obiektyw.

Rozdzielczość obiektywu wpływa na jakość optyki

Im większa rozdzielczość kamery, tym większa szansa na uzyskanie wysokiej jakości obrazu. Jest on bowiem zbudowany z większej ilości pikseli, dzięki czemu obraz okazuje się być wyraźniejszy. Uzyskujemy więcej detali, które mogłyby być niemożliwe do uzyskania przy mniejszej rozdzielczości obiektywu. Podsumowując zastosowanie większej rozdzielczości w kamerach przemysłowych dla potrzeb monitoringu CCTV to więc dokładność obserwacji. Warto również w kamerach tego typu zdecydować się na obiektyw z funkcją zbliżenia na pożądany obiekt (zoom), co okazuje się niezwykle - ważne przy namierzaniu i identyfikacji osób znajdujących się na nagraniu.

Korekcja podczerwieni (IR) jest również istotna. Pozwala obiektywowi zachować bardzo wysoką ostrość obrazu przy doświetleniu światłem podczerwonym.

Poznaj również inne artykuły: