Interkomy dla szkół – zadbaj o bezpieczeństwo uczniów i personelu szkoły
 

Interkomy dla szkół to technologia, której współcześnie nie może zabraknąć w edukacyjnych placówkach. Bezpieczeństwo w instytucjach publicznych, a zwłaszcza w szkołach stanowi priorytet. Szkoła to placówka, której rodzice zawierzają swoje dzieci, która ma być synonimem bezpiecznego azylu do nauki naszych pociech. Stąd też władze szkół, rady rodziców i inne organy  powinny zadbać o interkomy do szkół najwyższej jakości. Interkomy dla szkół występują w wielu wersjach, począwszy od najprostszych podłączeń z telefonami IP, po naprawdę złożone układy komunikacyjne, które stanowią element integrujący ze sobą inne systemy jak np.: CCTV, systemy kontroli dostępu, systemy przeciwpożarowe, oraz inne dot. bezpieczeństwa i sygnalizacji. Interkomy dla szkół to więc podstawowa obecnie infrastruktura bezpieczeństwa. Zadania interkomów w szkołach to zarówno te o charakterze komunikacyjnym, administracyjnym, jak również te dotyczące stanów nadzwyczajnych i kryzysowych, w tym wspomagające szkoły na wypadek aktów terrorystycznych.

Mniej oczywiste, ale kluczowe miejsca instalacji interkomów w szkołach

Interkomy dla szkół powinny obowiązkowo pojawić się we wszystkich miejscach o statusie wejście/wyjście oraz we wszystkich strefach ewakuacyjnych, jak i w windach. Pozwolą one na jasne, klarowne przekazywanie komunikatów głosowych, zrozumiałych procedur postępowania w przypadku, np.: zagrożenia i ewakuacji użytkowników. Interkomy szkolne służą zarówno identyfikacji personelu, jaki i gości placówki edukacyjnej. Poprzez proste naciśnięcie guzika następuje połączenie audio lub audiowizualne z jednostką centralną i jej personelem. W zależności od oceny sytuacji można przyznać dostęp lub też odmówić dostępu.
 

Jakie cechy powinny mieć interkomy dedykowane dla szkół?

Interkomy dla szkół powinny być nowoczesne i bazować na zaawansowanych technologiach. Wysokiej jakości interkomy szkolne to przede wszystkim:

  • interkomy typu IP;
  • wysokiej jakości głos, transmisja głosu z kasowaniem echa i szumów;
  • głośnik z odpowiednim wzmocnieniem;
  • komunikaty alarmowe słyszalne wewnątrz obiektu szkolnego oraz na zewnętrz placówki;
  • przekaźnik zintegrowany ze sterowaniem otwierania drzwi;
  • bardzo dobre materiały wykonania, np.: płyta czołowa interkomu szkolnego wykonana ze stali nierdzewnej;
  • dedykowana aplikacja do zarządzania konfiguracją interkomu dla szkoły;
  • ułatwienia i rozwiązania dla niepełnosprawnych, sygnalizacja optyczna dla niedosłyszących;
  • podświetlane przyciski interkomu dla szkół wraz z łatwo wymiennymi etykietami opisowymi przycisków interkomu;
  • dodatkowe zabezpieczenia w celu wykrywania wszelkich przejawów nieautoryzowanego otwarcia/niszczenia interkomu w szkołach;
  • możliwość ustawiania profili czasowych zgodnie z ustalonymi harmonogramami, itp.

Podsumowując, interkomy dla szkół to inwestycja, która poza funkcją komunikacji bezpośrednio wzmacnia bezpieczeństwo osób, przebywających w szkole. Może to mieć wpływ na zdrowie oraz życie, stąd zaleca się, by wszystkie placówki edukacyjne wyposażone były w odpowiednie interkomy, dostosowane do indywidualnych wymagań.

Zobacz również: