Interkom przewodowy – czym jest i jaka jest jego główna funkcja?

Interkom przewodowy to urządzenie komunikacyjne, zaliczone do kategorii domofonów. Jest to relatywnie proste urządzenie, który cechuje nieskomplikowany mechanizm działania oraz sama instalacja. Interkom przewodowy umożliwia nawiązywanie połączenia między nadawcą a odbiorcą, w wielu przydatnych sytuacjach. Interkomy przewodowe występują w wielu wersjach, w różnych technologiach i stopniach zaawansowania.

Gdzie najczęściej znajduje zastosowanie interkom przewodowy?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że interkomy przewodowe towarzyszą nam w wielu miejscach i przy wielu czynnościach. Najprostsze i najpowszechniejsze wersje to interkomy domowe, powszechnie zwane domofonami. Interkomy przewodowe stacjonarne to także budynki użyteczności publicznej np.: urzędy, biura, firmy, placówki i miejsca publiczne, garaże oraz powszechne windy itp.

Bardzo powszechną i jakże funkcjonalną formą interkomu przewodowego jest również interkom kasowy, występujący najczęściej w różnego typu okienkach kasowych.

Interkom przewodowy doczekał się ponownego „odkrycia” w okresie panującej pandemii. Duże znaczenie interkomy przewodowe zdobyły w tym czasie, umożliwiając higieniczne, sanitarne i bezpieczne funkcjonowanie na co dzień.

Coraz częściej wykorzystywane są także interkomy przewodowe zaawansowane, z wieloma dodatkowymi funkcjonalnościami, jak np.: podgląd osoby komunikującej się.

Z czego składa się interkom przewodowy?

Interkom przewodowy to zawsze stacja abonencka wyposażona w odpowiednie mikrofony, głośniki i przyciski nawiązywania połączenia. Charakter interkomów przewodowych jest stały i stacjonarny, dlatego znajdują najczęściej zastosowanie w budynkach. Prosta konstrukcja połączenia to jedna stacja nadawcza i jedna odbiorcza. Obecnie interkomy przewodowe to większa liczba rozgałęzień, co przekłada się na szerszy zakres zastosowania oraz liczbę osób korzystających z systemu interkomowego przewodowego. W przypadku złożonego interkomu przemysłowego mamy do czynienia z większą liczbą stacji abonenckich oraz pośrednim etapem, czyli z jednostką centralną.

Interkom przewodowy – przykładowe działanie

Coraz popularniejsze są interkomy przewodowe, zwane też wideofonami. Ich działanie polega na aktywacji monitora wewnętrznego poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Dzięki temu podczas komunikowania się wyświetlane jest wideo. Następnie naciskając przycisk „interkom” możemy wywołać komunikację głosową. Tego typu interkom przewodowy to zintegrowana kamera oraz wewnętrzny monitor interkomu. Dodatkowo do dyspozycji mamy kilku calowy wyświetlacz oraz funkcję sterowania wszelkimi blokadami wejścia/wyjścia – zamki elektroniczne, zamki ryglowe, magnetyczne itp. Instalacja zestawu jest bardzo łatwa, natynkowa.

Interkom przewodowy i bardzo populara jego wersja, czyli interkom kasowy

Mówiąc o interkomach przewodowych, należy zaakcentować dużą rolę wspomnianych już interkomów kasowych. To zestawy interkomowe, które znajdują zastosowanie m.in. w okienkach kasowych banków, w okienkach szpitali, przychodni zdrowia, dworców, urzędów pocztowych itp. Prowadzenie skutecznej komunikacji wyklucza konieczność bliskiego i bezpośredniego kontaktu oraz jest możliwa nawet w trudnych akustycznie warunkach. Mikrofon osoby zza okienka zazwyczaj posiada wygodny, elastyczny wysięgnik oraz potencjometr do regulacji głośności, co zdecydowanie ułatwia konwersację.

Zobacz także: