Interkom dwukierunkowy – proste konstrukcyjnie, acz niezwykle funkcjonalne urządzenie

Jak nie trudno się domyślić - z uwagi na samą nazwę - interkom dwukierunkowy służy komunikacji w dwie strony, transmisji dźwięku na odległość. Jest to więc system mikrofonowo - głośnikowy do dwukierunkowej i błyskawicznej komunikacji głosowej pomiędzy osobami oddalonymi od siebie.

Interkom dwukierunkowy znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym, zarówno w prywatnym, jak i w komercyjnym.

Jakie znaczenie jest interkomu dwukierunkowego? Jego nadrzędne zastosowania?

Interkomy dwukierunkowe mogą ułatwić funkcjonowanie w obrębie własnej posesji czy mieszkania. Pozwalają na szybką komunikację, a także zwiększają bezpieczeństwo domowników, np.: łatwość weryfikacji odwiedzających nas osób, komunikacja głosowa z gośćmi, czasem także wideofonowa. Interkomy dwukierunkowe biurowe to z kolei duże usprawnienie pracy oraz zarządzania zespołem. To także szybkość działania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych.

W przypadku zakładów przemysłowych interkomy dwukierunkowe również umożliwiają sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi działami, halami produkcyjnymi itp.; zapewniają wewnętrzny przepływ informacji.

Do komunikacji w kasach biletowych, w punktach informacyjnych - znajdujących się w różnych punktach użyteczności publicznej - zastosowanie znajdują interkomy dwukierunkowe. Umożliwiają sprawną komunikację, nawet w utrudnionych warunkach akustycznych. Dodatkowo komunikacja z użyciem interkomu dwukierunkowego jest bezpieczna i higieniczna, co znalazło potwierdzenie w trudnym czasie pandemii. Na rynku można spotkać także kaski motocyklowe wyposażone w interkomy dwukierunkowe. Wówczas transmisja pomiędzy pasażerem oraz kierowcą odbywa się również za pośrednictwem interkomu, drogą radiową.

Interkom dwukierunkowy i ich ratunkowa funkcja

W budynkach i w miejscach publicznych wykorzystywane są interkomy dwukierunkowe do przywoływania pomocy w sytuacjach kryzysowych. Zastosowanie znajdują np.: w biurowcach, w galeriach handlowych, na stacjach komunikacji transportowej, w pociągach, w windach, w garażach, na parkingach itp.

Mechanizm działania prostego konstrukcyjnie interkomu dwukierunkowego

Interkom dwukierunkowy – w najprostszej budowie - to system przekazywania dźwięku, który składa się z dwóch identycznych aparatów połączonych dwoma przewodami. Interkom posiada wzmacniacz, który wykorzystywany jest przy nadawaniu dźwięku i podawany jest z jednego aparatu bezpośrednio do głośnika drugiego aparatu.

Mikrofon w prostym interkomie dwukierunkowym przypomina kondensator z dwiema równoległymi płytkami umieszczonymi blisko siebie. Jedna z płytek jest wykonana z lekkiego i cienkiego materiału, który pełni rolę membrany. Membrana drga pod wpływem fal dźwiękowych, co powoduje zmianę odległości między płytkami, a tym samym zmianę pojemności. Wynikająca z tego fluktuacja pojemności powoduje powstanie odpowiedniego sygnału elektrycznego, który jest wzmacniany. Interkomy dwukierunkowe mogą pracować w systemie dupleksowym – przesyłanie sygnału odbywa się jednocześnie w obydwie strony, możemy słuchać rozmówcy i jednocześnie komunikować się z nim. Przeciwieństwem jest rozmowa simpleksowa, czyli sygnał przesyłany jest na przemian (jeden rozmówca mówi, drugi słuch i na przemian).

Sprawdź także: