Głowice kablowe w sieciach telekomunikacyjnych – istota wyposażenia kablowego sieci elektroenergetycznych
Osprzęt kablowy, a wśród nich głowice kablowe powinny cechować się wysokim stopniem niezawodności. Dobrej jakości i niezawodne rozwiązania w zakresie głowic kablowych w sieciach to znacząca redukcja kosztów spowodowanych błędami montażowymi. Koszty takie bywają relatywnie wysokie, zwłaszcza w przypadku sieci średniego napięcia. Osprzęt, którego konstrukcja, sposób montażu, zastosowane materiały wykluczają błędy montażowe jest obecnie bardzo istotnym elementem polityki firm dystrybuujących.
Mowa tutaj o pełnej ofercie systemów łącznikowych stosowanych w sieciach telekomunikacyjnych od strony liniowej i stacyjnej. Głowice kablowe w sieciach telekomunikacyjnych to jeden z istotnych elementów złącz kablowych, do których zaliczamy również łączówki, gniezdniki, skrzynki rozdzielcze, zabezpieczenia przepięciowe i przetężeniowe, stelaże przełącznic MDF, magazyny, odgromniki, bloki stacyjne, wtyki i sznury pomiarowe.
Czym dokładnie są głowice kablowe w sieciach telekomunikacyjnych?
Należy wyjść od zdefiniowania złączy kablowych, jako że ich podgrupą są omawiane głowice kablowe.
Przez złącze kablowe rozumie się miejsce na odcinku linii kablowej telekomunikacyjnej, w którym łączy się poszczególne żyły dwóch odcinków kablowych lub wtrąca się między te żyły określone elementy elektroniczne. Żyły łączy się ze sobą lub z elementami za pomocą lutowania, kolejny etap to ich wzajemna izolacja od siebie, po czym zalewa się je masą izolacyjną i umieszcza w odpowiedniej, szczelnej osłonie.
Najważniejsze podgrupy wśród żył kablowych to:
1. omawiane głowice kablowe – ich rolą jest zapewnienie wytrzymałości elektrycznej i mechanicznej końcówki kabla. Dodatkowo głowice kablowe w sieciach zapewniają odpowiednią hermetyczność, chronią przed wilgocią i ewentualnym wyciekiem syciwa. Mogą znajdować zastosowanie zarówno w warunkach wewnętrznych albo w napowietrznych. Najczęściej głowice kablowe można spotkać w rozdzielniach, stacjach elektroenergetycznych, transformatorach jak i na słupach przy linii napowietrznej.
Głowice kablowe mogą mieć różną konstrukcję zależną od ich przeznaczenia, materiałów wykonania i innych czynników jak np.: napięcie znamionowe, liczba i przekrój żył, rodzaj izolacji, technologia wykonania.
2. mufy kablowe – zapewniają właściwości elektryczne i mechaniczne połączenia;
3. złączki kablowe – ich rola to łączenie lub zakończenie żył roboczych i powrotnych.
Najpopularniejsze rodzaje głowic kablowych w sieciach telekomunikacyjnych
Wyróżniamy m.in następujące głowice kablowe.:
- głowice butelkowe;
- głowice stożkowe;
- głowice leżące;
- głowice płaskie;
- głowice kątowe z izolatorami;
- głowice jednożyłowe;
- głowice ołowianie małomasowe;
- głowice masztowe;
- głowice słupowe.
Zobacz również: