Fotopułapka w telewizji przemysłowej – jak definiujemy to urządzenie?
Fotopułapka w telewizji przemysłowej to kamera cyfrowa połączona z czujnikiem ruchu. Taka kombinacja daje możliwości obserwowania, monitorowania, najczęściej w dyskretny, acz ciągły sposób. Fotopułapka dzięki temu dostarcza na bieżąco informacje o tym co dzieje się na obszarze detekcji. Fotopułapka w telewizji przemysłowej to niejako typ ukrytej kamery, która poza obserwacją, oferuje natychmiastową reakcję w postaci np.: zdjęć nieproszonego, nieupoważnionego gościa w przypadku wystąpienia ruchu.
Na czym polega działanie fotopułapki w telewizji przemysłowej?
Kamery tego typu mają na celu wykrycie ruchu i w takim wypadku wzbudzenie działania urządzenia. Działanie fotopułapki w telewizji przemysłowej opiera się na czujniku PIR. W sytuacji, gdy czujnik wykryje aktywność kamera zostaje wzbudzona i najczęściej wykonuje wówczas dowodową sekwencję zdjęć lub nagrywa odpowiedni materiał video. Materiał dowodowy zapisywany jest najczęściej na karcie microSD.
Czym jest czujnik PIR w fotopułapkach?
Czujnik PIR inaczej IR jest pasywnym czujnikiem podczerwieni, czujnikiem elektronicznym, który służy wykrywaniu ruchu. Jego mechanizm opiera się na precyzyjnym pomiarze temperatury. Każda jej zmiana (spadek bądź wzrost) w otoczeniu odczytywana jest przez czujnik jako sygnał do alarmowania. Oczywiście w celu eliminacji fałszywych alarmów stosuje się odpowiednie algorytmy, można ograniczyć częste wzbudzanie się urządzenia (np.: poprzez dłuższe interwały).
Gdzie sprawdzają się fotopułapki w telewizji przemysłowej?
Fotopułapki najczęściej kojarzone są z szeroko rozumianą obserwacją przyrody i zwierząt. Coraz częściej jednak fotopułapki w telewizji przemysłowej wykorzystywane są do monitoringu otwartych przestrzeni, tj. np.: otoczenia budynków, firm, magazynów, tereny takie jak: place, parkingi, boiska. Te miejsca najczęściej są zlokalizowane na uboczu, tam gdzie występuje największe ryzyko kradzieży i wandalizmu. Fotopułapki to także zabezpieczenie domu prywatnego i innych obiektów użyteczności publicznej. Fotopułapki są więc sposobem na podniesienie bezpieczeństwa i wzmocnienie poczucia spokoju i kontroli otoczenia.
Fotopułapki w telewizji przemysłowej i ich główne charakterystyki
Fotopułapki to najczęściej urządzenia zamknięte w solidnej i wytrzymałej obudowie, charakteryzuje je stosunkowo łatwy montaż i konfiguracja. Na rynku występuje wiele modeli fotopułapek, które różnią się między sobą znacząco parametrami.
Najważniejsze parametry techniczne to:
- zasięg kamery fotopułapki (zakres detekcji PIR);
- czułość kamery i możliwość jej regulacji;
- kąt działania czujnika ruchu (zakres widzenia);
- rozdzielczość zdjęć;
- rozdzielczość video;
- tryby działania;
- slot na kartę microSD;
- możliwość użycia karty SIM;
- wbudowany moduł WiFi i możliwość wykorzystania dedykowanej aplikacji;
- rodzaj zasilania.
Tryby pracy fotopułapki w telewizji przemysłowej to:
- zdjęcia;
- krótkie nagrania;
- zdjęcia + nagrania;
- filmy poklatkowe.
Zobacz również: