Do czego służy interkom? Jakie jest jego główne zadanie?

Interkom to urządzenie komunikowania się i nawiązywania połączeń. Dostępnych mamy wiele wersji interkomów, różniących się zastosowaniem, stopniem zaawansowania, technologią połączenia. Każdy jednak interkom to inicjowanie połączenia, rozpoczęcie komunikacji głosowej czasem też video i do tego przede wszystkim służy i jest stworzony.

Jak działa interkom?

Interkomy, aby wypełnić swoje główne zadanie komunikacyjne wyposażone są w przetworniki, mikrofony, głośniki oraz przyciski inicjowania połączenia. Komunikacja w najprostszej wersji odbywa się wprost pomiędzy nadawcą, a odbiorcą. Coraz częściej jednak wykorzystywane są systemy interkomowe z większą liczbą rozgałęzień, co przekłada się na większą ilość stacji abonenckich i ich obsługę przez jednostkę centralną. Tego typu interkomy służą często także nawiązywaniu konferencji głosowych, z uczestnictwem większej liczby abonentów.

Do czego służy interkom? Prosty mechanizm jego działania

Interkom – w podstawowej wersji – składa się z dwóch połączonych stacji abonenckich. Naciśnięcie przycisku inicjującego na jednej z nich przesyła sygnał do drugiej stacji i słyszalny jest sygnał dzwonka. Po odebraniu sygnału (np.: proste podniesienie słuchawki), stacje łączą się ze sobą i następuje przesył sygnałów dźwiękowych. Przy większej ilości stacji rolę pośrednią w łączeniu pełni wspomniana jednostka centralna. Poza funkcją głosową współczesne interkomy mogą również posiadać możliwość komunikacji wizyjnej, a także sterowania wszelkimi blokadami wejścia (np.: otwieranie bramy, szlabanu itp.).

Zastosowanie interkomu – gdzie sprawdza się najczęściej? W jakich miejscach napotykamy interkomy?

Interkom możemy spotkać w wielu lokalizacjach. Najczęściej kojarzony jest z systemami domofonowymi w budynkach mieszkalnych. Wielokrotnie jest także wykorzystywany w firmach, biurowcach, urzędach, placówkach zdrowia, szkołach oraz w pozostałych instytucjach użyteczności publicznej. Interkomy służą także na parkingach, w garażach czy w windach. Wykorzystywane są także w recepcjach (np.: hoteli) oraz w różnego typu okienkach kasowych, np.: na dworcach, w bankach, w aptekach itp. W okresie trudnej pandemii interkom służył, jako forma uniknięcia bezpośredniego kontaktu z osobą, a tym samym zachowania higienicznych i sanitarnych warunków i zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednocześnie zapewniał ciągłość obsługi i realizacji różnych usług.

Do czego służy interkom? Jego specyficzna wersja, czyli interkom bezprzewodowy motocyklowy

Odrębną kategorią interkomu jest interkom motocyklowy. Jest to urządzenie służące komunikacji głosowej w trakcie jazdy motocyklem. Dzięki takiemu interkomowi możliwy jest kontakt motocyklisty z pasażerem czy innymi motocyklistami.

Jest to urządzenie działające niezależnie od sieci telefonicznej i łączy się ze wszystkimi sparowanymi urządzeniami. Zapamiętuje on wszystkie wcześniejsze sparowane interkomy i automatycznie łączy się z nimi. Działa na zasadzie bluetooth.

Sprawdź również: