Czytnik kart dostępu – urządzenie wykorzystywane w systemach dostępowych i ewidencji czasu pracy
Czytnik kart elektromagnetycznych to najczęściej wykorzystywany typ czytnika. Jest to urządzenie, które pozwala na identyfikację osób lub przedmiotów najczęściej w trybie styku lub zbliżenia karty. Najczęściej czytniki tego typu wykorzystywane są w systemach kontroli dostępu w obiektach użyteczności publicznej, firmach, zakładach. Czytniki kart dostępu zapewniają wówczas odpowiedni przepływ osób przez poszczególne strefy obiektu, niwelując ryzyko osób nieupoważnionych w określonym pomieszczeniu. Dodatkowo często wykorzystywane są jako narzędzie ewidencji czasu pracy pracowników – sprawnie, precyzyjnie i bez manualnej biurokracji.
Na rynku najpopularniejsze są więc czytniki kart dostępu, czytniki kart dostępu z dodatkowym kodem PIN albo czytniki biometryczne i kart dostępu (na odcisk palca).
Nowoczesne i zaawansowane czytniki kart to dodatkowa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa informująca o otwarciu bądź zamknięciu dostępu. Czytniki kart są łatwe w konfiguracji i w zakresie nadawania oraz anulowania uprawnień dostępu.
Jak działają najpopularniejsze czytniki kart zbliżeniowych?
Czytniki kart dostępu opierają się na działaniu fal radiowych (często określone mianem RFID – radio frequancy identification). Na karcie umieszczony jest specjalny układ elektroniczny, umożliwiający zapis oraz odczyt danych.
Najprościej przedstawiając budowę czytnika kart to nadajnik i dekoder sygnału, wbudowana, acz niewidoczna antena i transponder do kart.
Czytnik z użyciem nadajnika wytwarza pole elektromagnetyczne wokół wspomnianej anteny. Karty z kolei zasilane są prądem indukcyjnym, a energia gromadzona jest przez kondensator. W sytuacji wystarczającej ilości mocy karta wysyła odpowiedź do czytnika, która jest odpowiednio odbierana i dekodowana. Następuje zwolnienie zamka systemu dostępu bądź odmowa w jego zwolnieniu.
Czytnik dostępu – główne funkcjonalności
Podsumowując czytnik dostępu to zapewnienie:
- skutecznego zarządzania strefami obiektu i kompleksu obiektów;
- identyfikacji tożsamości osób uprawnionych;
- większego poziomu bezpieczeństwa i kontroli, zapobieżenie niepożądanym zdarzeniom;
- ewidencji czasu pracy;
- sprawnej autoryzacji zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu;
- narzędzia składania e-podpisów z pomocą karty kryptograficznej i inne.
Przykładowe parametry i cechy charakteryzujące czytnik dostępu
Przy wyborze czytniku kart możemy kierować się m.in.:
- pojemnością bazy danych (ilość wpisów);
- możliwościami integracji z innymi systemami automatyki budynku;
- możliwościami identyfikacji, np.: 3-stopniowa: odcisk palca, PIN kod i RFID;
- sposobem konfiguracji ;
- posiadaniem funkcjonalności związanych z biometrykami;
- odległością roboczą działania;
- wskaźnikami fałszywej akceptacji i odrzuceń;
- posiadaniem ekranu dotykowego LCD itp.
Sprawdź także: