Systemy przywoławcze szpitalne – czym są i jaka jest ich rola?
Systemy przywoławcze w szpitalach to zaawansowane technologiczne instalacje, których celem jest sprawna komunikacja, dla celów bezpieczeństwa i szybkości udzielenia pomocy. Szpital to miejsce wysokiego ryzyka w zakresie zdrowia i życia pacjentów. To miejsce, gdzie przede wszystkim liczy się czas reakcji, który jest w tym przypadku bezcenną wartością, liczy się każda sekunda. Systemy przywoławcze szpitalne to techniczna realizacja powyższych założeń, dzięki którym placówka szpitalna może oferować skuteczną i niezwłoczną oraz błyskawiczną pomoc swoim pacjentom.
Gdzie znajdują zastosowanie systemy przywoławcze szpitalne? Gdzie najczęściej możemy je napotkać?
Najczęściej szpitalne systemy przywoławcze montowane są, jak sama ich nazwa wskazuje, w placówkach szpitalnych. Wykorzystywane są także w innych placówkach medycznych jak np.: w hospicjach, w centrach rehabilitacyjnych, w domach opieki nad osobami starszymi itp.
Gdzie montowane są systemy przywoławcze szpitalne?
Sposób lokalizacji urządzeń systemów przywoławczych w szpitalu zależy od ich rodzaju. Dostępne mamy systemy przywoławcze bezprzewodowe, bez okablowania. W tym przypadku ich lokalizacja jest dowolna, w każdym miejscu wewnątrz budynku. W przypadku systemów z okablowaniem, ich lokalizacja jest powiązana z jego poprowadzeniem. Dostępne są także radiowe systemy przywoławcze szpitalne, które wyposażone są dodatkowo w mikrofon i głośnik, co pozwala na przeprowadzenie krótkiego wywiadu z pacjentem, w celu podjęcia konkretnych i niezbędnych działań.
Urządzenia systemu przywoławczego w szpitalach montowane są głównie w salach, przy łóżkach pacjentów, w łazience, w toaletach, a następnie w pokojach lekarzy i pielęgniarek.
Jak zbudowane są systemy przywoławcze szpitalne?
Systemy przywoławcze szpitalne to zawsze komunikator (gniazdo przywoławcze) o określonej formie (kształcie, oznaczeniach) i odbiornik z sygnalizacją dźwiękową czy też świetlną (tzw. centralka). Są to więc zaawansowane panele pozwalające w szpitalu na komunikację na odległość, zazwyczaj poprzez naciśnięcie przycisku.
Centralka szpitalnego systemu przywoławczego wyposażona jest w wyświetlacz, który informuje o numerze sali czy pomieszczenia, gdzie należy bezzwłocznie udzielić pomocy.
Dostępne są także zintegrowane systemy przywoławcze w szpitalach, które powiązane są z elektryką obiektu. Mogą wywoływać wspomniane efekty świetle w postaci migoczących lamp czy diod led.
Najprostsze systemy przywoławcze szpitalne to jeden przycisk wyboru do wyzwolenia alarmu w centralce. Bardziej rozbudowane i nowocześniejsze to możliwość wyzwalania alarmów w kilku miejscach. Dla przykładu przycisk może mieć warianty wyboru: pokoju lekarskiego, pokoju pielęgniarskiego itp.
Zalety bezprzewodowych szpitalnych systemów przywoławczych?
N rynku dostępne są wspomniane bezprzewodowe systemy przywoławcze. Ich zaletą jest m.in.:
- Oszczędność czasu i finansowa związana z brakiem okablowania;
- Błyskawiczne wdrożenie bez oczekiwania na okablowanie i konfigurację;
- Montaż w miejscach mokrych i odporność na dezynfekcję
- Dowolna zmiana lokalizacji urządzeń przy reorganizacji placówki.
Sprawdź także: