Bariery podczerwieni – jako forma zabezpieczenia obiektu oraz jego otoczenia z użyciem detektorów ruchu
Bezpieczeństwo to niemierzalna kategoria, którą trudno wycenić. Poczucie bezpieczeństwa to w dzisiejszych czasach wartość coraz bardziej poszukiwana i doceniana przez inwestorów prywatnych oraz komercyjnych. Systemy bezpieczeństwa oferowane na aktualnym rynku są różnorodne. Jedną z form zabezpieczenia zewnętrznego jak i pomieszczeń wewnątrz budynku czy dowolnego obiektu są bariery podczerwieni. Czym jest bariera podczerwieni? Jest to skuteczna ochrona obwodowa, która działa na bazie zjawiska tłumienia energii ukierunkowanej wiązki promieniowania elektromagnetycznego z zakresu promieniowania optycznego podczerwieni.
Jak działa mechanizm bariery podczerwieni?
Najprościej rzecz ujmując, każda bariera podczerwieni składa się z odbiornika i nadajnika. Nadajnik bariery wyposażony jest w promienie podczerwieni. Jeśli zainstalowane zostaną one naprzeciwko siebie, wzdłuż chronionego obwodu powierzchni to powstanie profesjonalna, niedostrzegalna, wręcz niewidoczna strefa wykrywania.
Nadajnik emituje podczerwień, która jest niewidoczna „gołym okiem”, odbiornik przechwytuje przedmiotową podczerwień. W sytuacji, gdy dojdzie do wykrycia przeszkody, która pojawiła się między nadajnikiem a odbiornikiem, odbiornik przekazuje informację do tzw. centrali alarmowej.
Skutkiem działania bariery podczerwieni jest więc wyzwolony alarm przy każdej próbie przekroczenia strefy chronionej przez intruza. O wtargnięciu niepożądanych osób jesteśmy niezwłocznie poinformowani.
Co dodatkowo warto wiedzieć o barierach podczerwieni?
Dla zapewnienia pełnej skuteczności bariery podczerwieni montuje się zazwyczaj kilka torów podczerwieni, aby ochroniły całą powierzchnię. Stefa podlegająca ochronie ma najczęściej zasięg do około 500 metrów, przy czym odległość ta zostaje ograniczona np.: w sytuacji gęstej mgły – (około 100 metrów).
Wydajność detekcji barier podczerwieni zależna jest od relacji pomiędzy wysokością strefy wykrywania i wysokością kolumn. Wysokość kolumn nie powinna być większa niż 40 cm, dzięki temu jest nie zawodna do ochrony przed wtargnięciem.
Co należy uwzględnić przy wyborze barier podczerwieni?
Decydując się na tą formę ochrony posesji czy dowolnego obiektu warto zastanowić się w jakich specyficznych warunkach będzie pracować aktywne urządzenie detekcji, na jakie czynniki będzie narażone.
W przypadku bariery podczerwieni montowanej na zewnątrz budynku należy pamiętać, aby miejsce jej lokalizacji nie znajdowało się zbyt blisko ogrodzeń, drzew i krzewów. To może bowiem zakłócić działanie bariery, powodować zbyt częste fałszywe załączanie się alarmu.
Bariery podczerwieni – zwłaszcza te dla zewnętrznego użytku – powinny być wykonane z mocnych i solidnych tworzyw, odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Warto jednak zdecydować się na miejsce, jak najmniej narażone na kontakt z wodą, zachlapaniem.
Przy doborze i zakupie bariery podczerwieni ważna jest również ilość wiązek, a także zasięg urządzenia, właściwie i wystarczająco dopasowany do powierzchni, która ma podlegać ochronie.
Zobacz także: