Czym jest system kontroli dostępu do budynku? Jakie jest jego główne zadanie?
System kontroli dostępu w obiektach budowlanych jest odpowiedzią na potrzebę zabezpieczenia mienia i danych niematerialnych organizacji. Współcześnie każda organizacja, mieszcząca swoją siedzibę i odziały w budynku czy w kompleksach budynków, zdaje sobie sprawę jak istotna jest polityka bezpieczeństwa firmy – zarówno w zakresie informatycznym, jak i fizycznego mienia. Kontrola, kto i do czego ma dostęp w budynku firmy zapobiega nieuprawnionemu wyciekowi danych i innych informacji. Do tego właśnie został zaprojektowany system kontroli dostępu. Priorytetem jest skuteczne zarządzanie dostępem do poszczególnych pomieszczeń i stref obiektu budowlanego. Tylko uprawnione osoby mogą poruszać się w zdefiniowanych przestrzeniach, korzystając z atrybutów identyfikacji oraz weryfikacji.
System KD projektowany jest w oparciu o określone w organizacji drzewko funkcji i uprawnień. Administrator systemu dostępu definiuje określone role i przypisane im uprawnienia dostępowe. Do tak przygotowanych ról dopisywani są odpowiedni użytkownicy danego budynku.
Z czego składa się system i jaka jest jego struktura?
System KD w każdym budynku to zintegrowany ze sobą zespół urządzeń, które dodatkowo „scalane” są funkcjonującym oprogramowaniem. To właśnie w nim administrator może definiować role i uprawnienia, przyznawać dostęp bądź go anulować. Odpowiedni interfejs systemu pozwala na stałą kontrolę stanu, bieżącą jego ocenę i podejmowanie ewentualnych interwencji. Umożliwia również wykonywanie pożądanych raportów i statystyk. System kontroli dostępu to następujące urządzenia:
- wejścia, czyli decydujące o przyznaniu czy też odmowie dostępu do budynku. Są to m.in. szyfratory, czytniki kart, skanery, sterowniki;
- wyjścia, czyli realizujące fizycznie udostępnienie, bądź odmowę. Są to m.in.: rygle, szlabany, bramki, zamki elektryczne itp. znajdujące się na terenie obiektu budowlanego.
Wspomniane urządzenia wejścia dokonują uwierzytelnienia użytkowników znajdujących się na terenie budynku. Proces ten odbywa się przy użyciu kart RFID, kodu PIN czy też np.: odcisku palca. Niezależnie od formy podania impulsu do czytnika (sposobu podania kodu) zostanie on wysłany do tzw. sterownika kontroli dostępu. To właśnie sterownik przejścia w systemie KD służy do identyfikacji użytkownika i określenia jego uprawnień albo ich braku. Po otrzymaniu określonego kodu sterownik podejmie decyzję o otwarciu bądź nie otwarciu przegrody. Istotnym elementem sytemu jest także dedykowany serwer przechowujący skonfigurowaną bazę danych autoryzacyjnych, oraz rejestr zdarzeń. Jeśli dojdzie do pozytywnego rozpatrzenia prośby dostępu, sterownik podaje sygnał do określonego urządzenia wyjścia – określonego rygla elektromagnetycznego.
Do jakich budynków i kompleksów obiektów przeznaczony jest system kontrolujący dostęp?
Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń, bowiem system służy wszędzie tam, gdzie stawia się na szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Sprawdzi się zarówno w przypadku dużych korporacji, jak i mniejszych czy średnich firm. Pożądany jest także w organizacjach użytku publicznego, jak np.: urzędy, sądy, szkoły, przedszkola, placówki medyczne itp.
Sprawdź także: