Czy światłowód promieniuje? Czy w technologii tej występuje promieniowanie elektromagnetyczne?

Światłowód to niewątpliwie doskonała technologia teraźniejszości i przyszłości. Daje nam niesamowitą prędkość przesyłu danych, wiele możliwości na długodystansowych transmisjach oraz pewne łącze, bez zakłóceń. Wśród wielu z nas pojawia się jednak zapytanie o zależność pomiędzy światłowodem a promieniowaniem elektromagnetycznym. Wszystko za sprawą tego, że większość technologii telekomunikacyjnych to radiowe, czy mikrofalowe częstotliwości, wpływające na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Czym jest promieniowanie elektromagnetyczne i czy pojawia się ono w infrastrukturze światłowodowej?

Promieniowanie elektromagnetyczne definiowane jest jako emisja zaburzeń energetycznych wywołanych przepływem prądu elektrycznego lub zmianą ładunków w źródle. Jest to więc fala o składowej elektrycznej i magnetycznej, które indukują się wzajemnie, co oznacza, że zmiany pola elektrycznego powodują zmiany pola magnetycznego i odwrotnie. Przykłady promieniowania elektromagnetycznego to: fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma.

W przypadku sieci światłowodowej nie ma wątpliwości, że brak jest emisji promieniowania elektromagnetycznego. Nowoczesna infrastruktura światłowodowa nie naraża otoczenia na żadną ekspozycję ów promieniowania.

Jak więc działa sieć światłowodowa, nie powodując emisji promieniowania elektromagnetycznego?

Sieć FTTH, czyli światłowód do domu wykorzystuje technologię GBON, co oznacza Gigabit Passive Optical Network. Jest to pasywna sieć optyczna. W ramach tej sieci dochodzi do podziału sygnału z jednego włókna światłowodowego na wielu odbiorców, z użyciem splitterów optycznych. Pasywność sieci pomiędzy centralą a abonentem powoduje, że nie potrzeba tu żadnych dodatkowych urządzeń wymagających zasilania. Nie ma więc źródła promieniowania elektromagnetycznego. Sieć FTTH jest sama w sobie odporna na wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne, ani takowych nie emituje.

Czy światłowód promieniuje? Wyeliminowane zostało promieniowanie elektromagnetyczne, czy jest jeszcze inne?

Jedynym promieniowaniem, które pojawia się w sieci światłowodowej jest promieniowanie laserowe. Jak wiemy, sama wiązka lasera może stanowić zagrożenie dla skóry, czy wzroku człowieka. Należy jednak zauważyć, że w przypadku wspomnianej technologii GPON mamy do czynienia z bezpiecznym źródłem. Producenci, instalatorzy dokładają starań, aby pamiętać i przestrzegać norm bezpieczeństwa, aby zapewnić racjonalne warunki pracy ze światłowodem.

Jakie zabezpieczenia stosuje się dla promieniowania laserowego światłowodu?

Dostępowe instalacje światłowodowe są zabezpieczane przed przypadkowym wystawieniem wzroku, czy skóry na działanie promieniowania laserowego. Gniazdka optyczne posiadają odpowiednią klapkę samozamykającą się, złącza zabudowywane są w odpowiednich przełącznicach dystrybucyjnych itp.

Pamiętajmy, że promieniowanie laserowe ulega rozproszeniu w chwili opuszczenia światłowodu i jego moc maleje wraz z kwadratem odległości. Ewentualnie uszkodzony kabel światłowodowy z aktywną transmisją wiązki nie stanowi zagrożenia, o ile nie będziemy starać się usilnie zajrzeć do jego środka przez układ skupiający np.: mikroskop.

Sprawdź również: