Czy światłowód może być na słupach?

Światłowód może być prowadzony na słupach, jest to alternatywa dla doziemnych sieci. Napowietrzna metoda światłowodowa umożliwia nierzadko wykorzystanie istniejącej infrastruktury słupowej i dzięki temu jest mniej inwazyjna niż doziemna.

W jakich sytuacja sprawdza się światłowód na słupach?

Światłowody napowietrzne nabierają znaczenia zwłaszcza na terenach poza miejskich, gdzie zaludnienie jest mniejsze. Obecnie mapa światłowodów staje się coraz gęstsza i operatorzy wychodzą poza obszar miast. Szacuje się, że ten trend rozwojowy światłowodów utrzyma się nadal. Dlatego też coraz częściej pojawia się zainteresowanie światłowodem na słupach. Zwłaszcza tam, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy abonentem a centralą zasilania.

Jaka infrastruktura jest wykorzystywana dla potrzeb światłowodu na słupach?

Często dla napowietrznej metody montażu światłowodu wykorzystuje się istniejące słupy telefoniczne, energetyczne średniego i wysokiego napięcia, trakcje kolejowe itp.

Jakie korzyści wynikają ze światłowodu na słupach?

Światłowody na słupach to zdecydowanie tańsza inwestycja, niż doziemna. Dodatkowo światłowód tego typu kładzie się szybciej i jest to metoda mniej inwazyjna. Dużym atutem jest także łatwość w diagnozowaniu i usuwaniu awarii oraz usterek oraz szybszy proces przyłączeń nowych abonentów.

Wadą może okazać się większa podatność na uszkodzenia – jak w przypadku zwykłej linii miedzianej, np.: możliwość uszkodzenia przez poruszone drzewo, zerwanie na skutek wiatrów i wichur, nadmierne oblodzenie.

Czy światłowód może być na słupach? Inwestycja w ADSS wymaga dobrej jakości materiałów

Światłowód napowietrzny, w skrócie zwany ADSS wymaga kabli dedykowanych do przesyłu odpornych na skrajne warunki atmosferyczne. Są to kable wysoce elastyczne (giętkie), z odpowiednią zewnętrzną powłoką – odporną na UV, penetrację wody itp, z wewnętrznym elementem wzmacniającym, całkowicie dielektryczne, z dużym zakresem temperaturowym otoczenia dla bezawaryjności ich pracy oraz wystarczająco odporne na naprężenia wzdłużne i poprzeczne.

Konieczne są również odpowiednie uchwyty mocujące (zawiesia) oraz mufy.