Światłowód a wzrok. Czy wiązka światła laserowego może być szkodliwa dla oczu?
Technologia światłowodu staje się coraz bardziej powszechna. Można powiedzieć, że następuje stała i regularna ekspansja sieci światłowodowych na coraz większych obszarach. Wszystko za sprawą jej właściwości: dużych prędkości, bezawaryjnej transmisji danych, dodatkowo - na duże odległości. Jest to sieć transferu bardzo stabilna i nie wrażliwa na czynniki zewnętrzne.
W przypadku światłowodu medium jest wiązka światła. Następuje promieniowanie laserowe. Jak wiemy, sam laser może stanowić zagrożenie dla oczu, wzroku czy skóry człowieka. W przypadku ludzkiego oka na światło laserowe najbardziej zagrożona jest warstwa oka, zwana siatkówką. Jest ona wyjątkowo światłoczuła. Jeśli dojdzie do skupienia w niej wiązki światła laserowego, np.: z światłowodu, to mogłoby to doprowadzić do poparzeń skutkujących bliznami siatkówki. Duże uszkodzenie siatkówki oka prowadzi do braku reakcji na bodźce świetlne w uszkodzonym miejscu oraz uszkodzenia zakończeń nerwowych, które normalnie przetwarzają światło na impulsy elektryczne.
Czy można patrzeć w światłowód?
Należy wiedzieć, że samo światło laserowe płynące w rdzeniu włókna szklanego jest niewidoczne do ludzkiego oka. Nie oznacza to jednak, że go tam nie ma. Wszystkie prace ze światłowodami należy więc zawsze realizować na wyłączonych urządzeniach. Powinny być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów. Nie należy próbować usilnie zaglądać do środka włókna światłowodowego, zwłaszcza przez jakikolwiek układ skupiający, jak np.: mikroskop.
Czy rzeczywiście światłowód może uszkodzić wzrok?
Może, ale wymagało by to raczej celowego czy też bezmyślnego patrzenia w wiązkę światła. Promieniowanie laserowe co do zasady ulega rozproszeniu w chwili opuszczenia światłowodu i jego siła maleje wraz z kwadratem odległości. Uszkodzony kabel światłowodowy, w którym emisja promieniowania laserowego byłaby aktywna stanowiłaby duże zagrożenie właśnie w przypadku bezpośredniego wystawienia oczu na jej działanie, tym bardziej jeśli użylibyśmy wspomnianego układu skupiającego.
Jak światłowody są zabezpieczone, aby negatywnie nie oddziaływać na oczy i wzrok?
Producenci oraz instalatorzy sieci światłowodowych powinni zawsze dokładać starań przy instalacji sieci światłowodowej i przestrzegać norm bezpieczeństwa. Instalacje są zabezpieczane przed przypadkowym wystawieniem wzroku na działanie promieniowania laserowego. Środki bezpieczeństwa to np.: gniazdka optyczne ze specjalną klapką samozamykającą się, złącza zbudowane w odpowiednich przełącznicach dystrybucyjnych itp.