Czy światłowód jest przewodowy? Czyli na początek czym jest światłowód, co go charakteryzuje?

Światłowód jest przewodowy. Różni się on jednak pod wieloma względami od tradycyjnego kabla miedzianego, w którym przewodzony jest prąd z niskim napięciem. Kabel światłowodowy przewodzi światło, w jego wnętrzu nie ma miedzi, ale włókno szklane lub włókno z tworzywa syntetycznego z wiązką światła laserowego. Światłowód jako przewód to kabel występujący jako produkt gotowy, składający się z rdzenia (włókno szklane lub sztuczne), w którym dochodzi do transmisji światła oraz z odpowiedniej powłoki ochronnej. Jej celem jest zapobieżenie wydostawaniu się światła poza ośrodek.

Światłowód jako przewód i porównanie z popularna skrętką

Na pierwszy plan wysuwa się wspomniana budowa i materiał wykonania. Światłowód to najczęściej szkło z domieszka innych pierwiastków. Skrętka to miedź i sygnał elektryczny. Sygnał w światłowodzie – podobnie jak w kablu miedzianym – przesyłany jest za pomocą zer i jedynek, tylko z tą różnicą, że zamiast sygnału elektrycznego mamy tu falę światła.

Istotną różnicą pomiędzy kablem typu skrętka a światłowodem jest stabilność transmisji danych. Różnica w konstrukcji kabla ma duży wpływ na prędkość transmisji danych i na komfort korzystania z niego przez użytkownika. Światłowód jako przewód jest dużo bardziej stabilny i mniej podatny na wahania w transmisji.

Czy światłowód jest przewodowy? Jak jest jego wrażliwość na czynniki zewnętrzne?

Światłowód jest przewodowy - tak jak powszechna skrętka - z tą różnicą, że skrętka jako kabel elektryczny jest wrażliwa na oddziaływanie pola elektromagnetycznego. To bardzo istotna kwestia, bowiem wskutek niej mogą w transmisji pojawiać się błędy. Światłowody jako przewody są dielektryczne, czyli nie są podatne na zakłócenia.

W tej sytuacji kable światłowodowe można ułożyć bezpośrednio obok kabli elektrycznych, urządzeń prądowych, nawet o dużej mocy i generujących tym samym wiele zakłóceń.

Światłowód jako przewód – jaka odległość i pojemność danych w transmisji?

W przewodzie światłowodowym możemy mieć kilkaset włókien światłowodowych. Z kolei jedno włókno może zawierać ilość danych transmisyjnych taką jak kilkaset żył w skrętce. Pamiętajmy, że w popularnej skrętce mamy zaledwie 8 żył. Maksymalna wielkość danych jakie możemy przesłać światłowodem jest wyraźnie większa niż przy skrętce.

Kolejnym ważnym parametrem w odniesieniu do światłowodu jako przewodu jest odległość transmisji na jaką przesyłany jest sygnał. Dla omawianej skrętki określony jest na poziomie około 100 metrów, dla światłowodu jednomodowego (najpopularniejszego) taka transmisja bez dodatkowych wzmocnień może odbywać się na odległość do 120 kilometrów, a przy odpowiednim domieszkowaniu oraz stosowanych wzmacniaczy dużej mocy nawet na kilkanaście tysięcy kilometrów.

Zobacz także: