Czy można przeciążyć światłowód?
Na wstępie należy zauważyć, ze nie ulega wątpliwości fakt, iż przesył danych przez światłowód jest technologią wiodącą. Zalet korzystania z przesyłu światłowodem jest naprawdę wiele. Decydując się na światłowód, mamy nadzieje na duże i szybkie transfery oraz na niezakłócone działanie łącza internetowego. Nierzadko pojawia się pytanie, czy można przeciążyć światłowód i czy ma to znaczenie, że używają go np.: 2 osoby czy 80 z całego budynku wielorodzinnego? Techniczne operatorzy informują nas, że są przygotowani na każdego dodatkowego klienta.
Jak to wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście jest możliwe, by przeciążyć światłowód?
Warto wiedzieć, że rzeczywiście z całą pewnością są godziny typowe dla największego obłożenia sieci, co może spowodować jej przeciążenie. Ale w przypadku FTTH zdarza się to rzadko. Jeśli jednak sytuacja powtarza się często, to warto zweryfikować ustawienia modemu i sprawdzić, jakie ma się tłumienie na linii w godzinach, gdy działanie światłowodu jest sprawne oraz, kiedy prędkość drastycznie spada.
Jak sprawdzić parametry światłowodu i jego działanie?
Stosunkowo prostym narzędziem w tym zakresie jest tzw. Speedtest, który umożliwia wykonanie testu szybkości łącza internetowego.
Po pierwsze sprawdza się prędkość, jako najważniejszy parametr działania internetu. W teście mierzone są następujące elementy:
- prędkości pobierania danych (download)
- prędkości wysyłania danych (upload)
- opóźnienia (ping)
- zmienności opóźnienia (Jitter)
W przypadku ewentualnego przeciążenia światłowodu ważny jest parametr PING mierzony w milisekundach (ms). Parametr ten określa czas reakcji pomiędzy zapytaniem wysłanym do serwera, a otrzymaniem zwrotnej odpowiedzi. Jeśli opóźnienie (PING) jest zbyt wysokie (>100 ms) to rzeczywiście możemy odczuwać opóźnienie transmisji. Jest to wyjątkowo niekorzystna sytuacja dla zażyłych graczy komputerowych. Parametr PING i jego wartości mogą być zakłócane przez przeciążenie serwera docelowego.
Sygnał w światłowodzie – czy może ulec przeciążeniu, lub innym zakłóceniom?
Może zdarzyć się sytuacja, że światło we włóknie ulegnie zakłóceniu. Stłumienie może być efektem niedoskonałości przewodu światłowodowego. Nawet najdrobniejsze defekty, minimalne różnice gęstości materiału mogą rzutować bezpośrednio na sygnał. Najczęściej jednak na krótkich odcinkach ma to nieduże znaczenie, a na długich eliminuje się to poprzez używanie wzmacniaczy.
Przyczyny można szukać też w nieprawidłowo zaprojektowanej sieci dystrybucyjnej na danym obszarze. Zazwyczaj jednak sieci budowane są przez operatorów ze znacznym zapasem przepustowości. Pod uwagę brane są takie czynniki jak np.: gęstość zaludnienia i potencjał abonencki, tak aby uniknąć przeciążenia światłowodu.
Inną z przyczyn może być przeciążenie terminala ONT w budynkach wielorodzinnych. W tym zakresie rozwiązaniem stają się najczęściej terminale indywidualne, zintegrowane z routerami abonentów (użytkowników) końcowych.
Zobacz również: