Czy można ciąć światłowód? Kiedy wykonujemy cięcie włókien światłowodowych?
Światłowód podlega precyzyjnemu cięciu. Jest to proces bardzo ważny i w swej specyfice charakterystyczny dla włókien światłowodowych. Włókien światłowodowych nie można bowiem ciąć w zwykły, tradycyjny sposób. Światłowody ze szkła kwarcowego są zbyt kruche.
Precyzyjne cięcie światłowodu dokonywane jest podczas procesu układania włókien, tworzenia sieci. Cięcia światłowodów dokonuje się przed ich późniejszym spawaniem. Zasadą jest, że nawet najlepsza i zaawansowana technologicznie spawarka nie przygotuje spoiny światłowodów o niskiej tłumienności, jeśli włókno nie jest odpowiednio i należycie przygotowane, czyli np.: zostało źle ucięte.
Na czym polega cięcie światłowodu?
Cięcie światłowodu to precyzyjna rysa wykonana na włóknie światłowodowym, specjalistycznym narzędziem. Dodatkowo podlega ona rozciąganiu wzdłuż osi i w konsekwencji tego następuje precyzyjne pęknięcie światłowodu.
Jakie urządzenie stosuje się do cięcia włókien światłowodowych?
Jak wspomnieliśmy, cięcie światłowodów jest możliwe, a wręcz konieczne. Wykonuje się je wyłącznie specjalistycznym narzędziem, tj. obcinarką do precyzyjnego przycinania. Odpowiednie przygotowanie włókna rzutuje na udane spawanie. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, włókna przed spawaniem nie mogą być zanieczyszczone ani źle przycięte.
Dbałość o czystość narzędzi do cięcia – ważna przesłanka dla sukcesu spawania światłowodów
Bardzo istotnym jest, aby dbać o czystość narzędzi światłowodowych, w tym obcinarki. W tym zakresie należy również dbać o właściwe wyregulowanie noży w obcinarce. Tylko czystość i regulacja zagwarantują nam równe docięcie włókien.
Jaka jest budowa noża do cięcia światłowodów?
Manualny nóż do cięcia światłowodów posiada odpowiednie śruby do regulacji:
- śruba odpowiedzialna za mocowanie ostrza,
- śruby stabilizujące wózek z ostrzem w osi poziomej,
- śruba dociskowa stabilizująca wózek z ostrzem w osi pionowej,
- śruba regulacji wysokości ostrza.
Jakie mogą być przyczyny rozregulowania się noży w obcinarce do światłowodów?
Przyczyny mogą być różne. Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie narzędzia do cięcia. Czyścimy skrupulatnie wszystkie rowki do układania włókna oraz gumowe okładziny podtrzymujące włókno podczas cięcia. Nieprawidłowe cięcie może mieć także przyczynę w stępieniu się ostrza w wyniku jego długotrwałej eksploatacji. Każde ostrze do cięcia światłowodów ma określoną przez producenta ilość wszystkich cięć możliwych do wykonania na konkretnej pozycji ostrza. Kolejną przyczyną może być niewłaściwie ustawiona wysokość ostrza – zbyt wysoko lub zbyt nisko. W tym celu należy poluzować odpowiednie śruby kluczami imbusowymi i we właściwym kierunku zmienić wysokość noża.
Czy można ciąć światłowód w nowoczesny sposób?
Obecnie na rynku dostępne są w ofercie zarówno klasyczne obcinarki, jak i te bardziej zaawansowane. Mowa tu np.: o obcinarce sterowanej bezprzewodowo. W przypadku takiej obcinarki do światłowodów, regulacja położenia noży do cięcia może być wykonywana manualnie, ale także w pełni automatycznie, komunikując się bezprzewodowo ze spawarką i dedykowaną aplikacją. W tym przypadku zbędne są inne przyrządy do zmiany pozycji noży. Jest to bardzo funkcjonalne i komfortowe narzędzie do cięcia włókien.
Zobacz również: