Czy łatwo uszkodzić pigtail? Na co zwrócić uwagę przy jego instalacji?

Zanim przejdziemy do kwestii ewentualnych uszkodzeń pigtaili warto na początek zdefiniować czym on jest i jaka jest jego główna funkcjonalność. Pigtail to krótki, pojedynczy, zwykle niebuforowany odcinek kabla światłowodowego, który na jednym swoim końcu ma zainstalowane złącze optyczne (złącze światłowodowe), a po drugiej stronie - ma brak złącz, czyli odsłonięte włókno. To zakończenie stanowi warkocz włókien, które mogą być następnie łączone (stopione) z odpowiednim docelowym urządzeniem, przyłączem dystrybucyjnym, punktami końcowymi czy innymi wiązkami (seriami) kabli światłowodowych, z włóknami krosowymi. Pigtail ma więc jedno złącze FO, na przykład ST lub SC oraz drugi koniec wolny od złącz.

Uszkodzenie pigtaili – czy jest to możliwe? Co jest tego przyczyną?

To, czy łatwo uszkodzić pigtail zależy od jego wrażliwości na uszkodzenia. Wynika to głównie z jego parametru technicznego, a mianowicie z promienia zgięcia. To właśnie on mówi nam wprost, że im większy jest promień zgięcia, tym prawdopodobnie mniejsze jest ryzyko uszkodzenia. Dlaczego? Nadmierne wygięcie może bowiem spowodować załamanie się sygnału optycznego i wyciek światła. W efekcie doprowadzi to do utraty siły sygnału, ograniczenia przepustowości i zwiększenia tłumienia.

Poza wygięciem, przesłanką uszkodzenia pitailu może być jego zabrudzenie, które także doprowadzi do zakłóceń bądź utraty sygnału.

Ostatni z istotnym parametrów, rzutujących na ryzyko uszkodzenia pigtaili, jest parametr maksymalnego napięcia ciągnięcia.

Podsumowując można stwierdzić, iż jest możliwe uszkodzenie pigtaila, jednak przy zachowaniu wszelkich zasad właściwej instalacji, jest to mało prawdopodobne.

Sprawdź również: