Czujniki ruchu – urządzenie niezwykle praktyczne w zapewnieniu bezpieczeństwa
Czujniki ruchu to coraz popularniejsze urządzenia, które cechują nieduże gabaryty, co sprawia, ze są praktycznie niewidoczne. Pomimo niewielkich rozmiarów są to zaawansowane urządzenia zawierające elektroniczne elementy, których zadaniem jest wykrycie ruchu w polu ich działania, w tzw. polu detekcji. Najczęściej jest to swoista przyczynowo-skutkowa zależność, czyli wykrycie ruchu i sygnał dla innych urządzeń czy systemów do włączenia. Pierwotnie czujniki ruchu były użytkowane w systemach alarmowych. Po wykryciu ruchu intruza w polu detekcji uruchamia się alarm. Współcześnie czujniki ruchu to również często automatyczne powiadomienie na specjalną aplikację mobilną na smartfonie, tablecie czy komputerze, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa reakcja użytkownika.
Czujnik ruchu to łatwe w montażu i obsłudze urządzenie, które można lokalizować w naprawdę wielu miejscach w pomieszczeniu, nie zajmuje miejsca, a przy tym kąt widzenia jest naprawdę szeroki. Dodatkowo występują w estetycznych obudowach, które łatwo wtapiają się we wnętrze, sprawiając, że są ukryte i nie zaburzają estetyki pomieszczenia.
Czujnik ruchu wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale także komfort funkcjonowania i rzeczywiste oszczędności
Czujniki ruchu mają również charakter włączników i często dotyczą oświetlenia, klimatyzacji, wentylacji i wielu innych urządzeń domowych. Dzięki takiemu wykorzystaniu czujników ruchu możemy zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, bowiem wprost przekłada się to na oszczędne korzystanie z zasilanych urządzeń oraz z oświetlenia. Dodatkowo warto pomyśleć o zintegrowanym przełączniku czasowym, co jeszcze bardziej pozwoli zarządzać energią i kontrolować koszty jej zużycia.
Główne kryterium podziału czujników ruchu, czyli jak działają czujniki ruchu?
Wyróżniamy:
- czujniki ultradźwiękowe, tzw. mikrofalowe, aktywne działają na zasadzie wykrycia promieniowania podczerwonego w obszarze swojej detekcji. Czujniki ruchu wysyłają wiązkę promieniowania i w razie wykrycia zmian w tej wiązce (na skutek obecności człowieka czy zwierzęcia) uruchamiają odpowiednią reakcję np.: alarm. Nowoczesne czujniki ruchu mają korzystną funkcjonalność regulacji czułości, dzięki czemu można zniwelować niepowołane zdarzenia, które mogłyby wywołać niepotrzebny alarm, np.: ruch zwierzęcia domowego. Dostępne są także czujniki ruchu, których mikrofale przenikają nawet przez szkło, plastik, drewno i inne cienkie materiały, co daje duże możliwości w ich lokalizacji;
- czujniki ultradźwiękowe PIR, pasywne – analogicznie jak czujniki aktywne działają na zasadzie analizy promieniowania podczerwonego, ale różnicą jest brak emisji promieniowania, a wyłącznie jego analiza w otoczeniu. Reagują, gdy w otoczeniu jest obiekt o temperaturze wyższej od otoczenia. Często znajdują zastosowanie w instalacjach automatycznego załączania oświetlenia.
Czujniki ruchu – lista kryteriów ważnych przy wyborze i zakupie
Główne parametry rzutujące na wybór czujniku ruchu to:
- Lokalizacja: wewnętrzny czy zewnętrzny;
- Stopień ochrony IP – jak wysoka hermetyczność i wodoszczelność;
- Miejsce instalacji: natynkowe, podtynkowe, ścienne, sufitowe;
- Kąt detekcji
- Zasilanie: bateryjne czy elektryczne
- Niezbędne okablowanie czy ewentualna konieczność przebudowy instalacji elektrycznej;
- Zakres ustawień czasowych
- Dodatkowe funkcjonalności, np.: zdalny pilot, wyświetlacz.