Co to są transpondery w systemie kontroli dostępu? Jak definiujemy transpondery?

Transponder to określenie stosowane dla opisania urządzeń komunikacyjnych w systemach kontroli dostępu. Są to zazwyczaj niewielkie gabarytowo urządzenia umożliwiające autoryzację dostępu do określonych stref. Transpondery działają na zasadzie odbierania sygnału, modulowania go, wzmacniania i odpowiedzi na niego w czasie rzeczywistym. Transpondery noszone są przez uprawnionych użytkowników systemu i są narzędziem bezpośredniej komunikacji z czytnikami znajdującymi się w wyznaczonych punktach kontrolnych systemu kontroli dostępu.

Generalnie dzielimy transpondery na dwie grupy:

  • transpondery aktywne z własnym źródłem zasilania i mające większy zasięg działania, zazwyczaj są też większych gabarytów;
  • transpondery pasywne – bez własnego zasilania, zasięg działania do kilku metrów, identyfikacja na zasadzie działania aktywnego skanera i pola magnetycznego. Mogą być niewielkich rozmiarów. Najbardziej znane transpondery pasywne to karty zbliżeniowe.

Rodzaje transponderów wykorzystywanych w systemach kontroli dostępu

Obecnie najczęściej spotykamy się z transponderem typu karta zbliżeniowa (bezstykowa). Jest to plastikowa karta rozmiarów przypominająca tą płatniczą, bankową. Posiada wbudowany mikroprocesor, pamięć i antenę, czyli układ scalony z pamięcią zawierającą utrwalony kod. Zasilana jest z wykorzystaniem indukcji magnetycznej, pobierając energię z czytnika. To właśnie ona pobudza cewkę karty, zasila jej układ, wysyła sygnał zwrotny do czytnika, który go rozpoznaje albo też nie.

Najczęściej stosuje się w systemach kontroli dostępu karty zbliżeniowe typu UNIQUE 125kHz EM.

Innym rodzajem transpondera są np.: breloki, które również opierają się na standardzie UNIQUE 125kHz EM. Są jednak niedużych rozmiarów, w formie breloczka do przyczepienia do kluczy.

Transpondery RFID – czym są i jak działają?

Popularne są również transpondery działające w systemie RFID. Jest to tzw. identyfikacja radiowa, w oparciu o fale radiowe. Transpondery RFID, np.: karty RFID posiadają mikroczip z unikatowym kodem. Czytnik generuje pole elektromagnetyczne, zasilające ów mikroczip. Transponder przekazuje zwrotny bodziec do czytnika. Stosowane są różne częstotliwości fal radiowych – niska, średnia, ultra wysoka.

Transpondery w technologii NFC – jak działają?

Podobnie jak transpondery RFID działają też transpondery NFC, ale na zdecydowanie krótsze odległości (kilka centymetrów). Technologia ta wykorzystywana jest zwłaszcza w mobilnych urządzeniach, jak smartfony. Smartfony wraz z aplikacją i transponderem NFC wykorzystywane są wówczas do autoryzacji dostępu poprzez zbliżenie telefonu do czytnika NFC.

Nowoczesne transpondery oparte o dane biometryczne

Biometria w systemach kontroli dostępu coraz częściej i chętniej jest wykorzystywana. Opiera się na autoryzacji w oparciu o dane biometryczne takie jak np.: linie papilarne, tęczówka, skan twarzy. Transpondery tego typu zawierają sensor biometryczny odczytujący dane biometryczne użytkownika. Po ich porównaniu z zapisem z bazy danych dokonywana jest autoryzacja bądź jej odmowa.

Przeczytaj także inne artykuły: